Dallime mes rishikimeve të "Agjërimi në Islam"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 213.207.49.165 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr Robot.)
Etiketa: Rollback
v
{{Islam}}
 
'''Agjërimi''', '''agjinimi''' ose '''ninimi në [[Islami|Islam]]''', është ushtrimi i vetëpërmbajtjes ndaj ushqimit dhe pijes. Agjërimi në muajin e [[Ramazani|Ramazanit]] është e katërta nga [[Pesë Shtyllat e Islamit]].
'''Agjërimi''' në Islam nënkupton [[abstenimin]] apo "me u përmbajte nga një veprim"<ref>Teologu [[Ekrem Avdiu]] në programin e mëngjesit 9:24 24 shtator 2006 RTKlive</ref>
 
== Etimologjia ==
Zakonisht kjo nga besimtarët mysliman kuptohet përmbajtja nga ushqimi dhe pijet nga koha para zbardhjes së ditës në mëngjes gjer ne kohën e namazit të mbrëmjes që do të thotë gjer në kohën e fillimit të mbrëmjes. (Nga '''Imsaku''' gjer në '''Aksham'''). Agjërimi është obligator në muajin e [[Ramazani]]t.
Në gjuhën arabe agjërimi njihet si Sawm (صَوْم), që fjalë për fjalë do të thotë "me u përmbajtë".<ref>[http://www.muslimliving.org/Sawm/sawm.htm Fasting (Sawm)] {{webarchive|url=https://archive.is/20120906055403/http://www.muslimliving.org/Sawm/sawm.htm|date=2012-09-06}}, muslimliving.org</ref>
 
Në gjuhën shqipe, agjërimi lidhet me agun.{{Cn}}
Ndërsa në fenë Islame Agjërimi është një nga pesë institucionet që nga zgjedhja e Muhamedit (s.a.w.s.) nga Allahu si i dërguar i fundit për mbarë njerëzimin.<ref>Teologu [[Ekrem Avdiu]] në programin e mëngjesit 9:25 24 shtator 2006 RTKlive</ref>
 
== Përkufizimi ==
=== Ç'farë e prish agjërimin ===
Muslimanëve u ndalohen kënaqësitë trupore (e ngrëna, e pira dhe të pasurit marrëdhënie seksuale bashkëshortore) nga [[Namazi i mëngjesit|sabahu]] (në [[Agimi|agim]]) deri në [[Namazi i mbrëmjes|aksham]] (në [[Perëndimi i diellit|perëndim]]).
 
== Ramazani ==
Në këtë kategori hynë pleqtë në moshë të shtyer dhe që agjërimi ndikon thelbësisht në shëndetin e tyre, besimtarët me sëmundje të rënda krnonike e tjera përmisimi i të cilave nuk pritet për një kohë të gjatë. Besimëtarët e kësaj kategorie lirohen nga agjërimi dhe udhëzohen që këtë ta kompezojnë me mjete materiale.<ref name="gjeneruar automatikisht1" />
 
== Burim i të dhënaveReferencat ==
<references />
 
463

edits