Dallime mes rishikimeve të "Adil Çarçani"

2.982 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{pa referenca}}
 
{{Kutia Politikan
| Emri = Adil Çarçani
| Paraardhësi = [[Mehmet Shehu]]
| Pasardhësi = [[Fatos Nano]]
| Detyra2 = Zëvendëskryeministër
| Fillimi i afatit2 = 27 dhjetor, 1965
| Mbarimi i afatit2 = 18 djetor, 1981
| Paraardhësi2 = -
| Pasardhësi2 = [[Manush Myftiu]]
| Detyra3 = Ministër i Industrisë
| Fillimi i afatit3 = 5 mars, 1951
| Mbarimi i afatit3 = 31 korrik, 1953
| Paraardhësi3 = [[Rita Marko]]
| Pasardhësi3 = [[Spiro Koleka]] min. i Industrisë dhe Ndërtimit
| Detyra4 =
| Fillimi i afatit4 = 21 qershor, 1955 (nga 25 dhjetori, vetëm i Minierave dhe Gjeologjisë)
| Mbarimi i afatit4 = 28 dhjetor, 1965
| Paraardhësi4 = [[Koço Theodhosi]]
| Pasardhësi4 = [[Zenel Hamiti]]
| Detyra5 =
| Fillimi i afatit5 =
| Pasardhësi5 =
| Datëlindja = 15 maj, 1922
| Vendlindja = [[Fushë-Bardhë]], [[ShqiperiPrincipata e Shqipërisë]]
| Datëvdekja = 13 tetor, 1997
| Vendvdekja = [[Tiranë]], Shqiperi
| Emblema_përshkrim =
}}
'''Adil Çarçani''' lindi më([[Fushë-Bardhë|Fushë–Bardhë]], [[155 Maj|5 maj]] të vitit [[1922]] dhe vdiq më- [[13 tetor]] të vitit [[1997]],) ishteka njëqenë politikan shqiptar në kohën e regjimit komunist. shqiptarDeputet dhenga bashkëpunëtor1950 e deri më 1991, anëtar i EnverByrosë Hoxhës.Politike nga 1961 deri më Ai1991 pas vdekjes së [[Mehmet Shehu]]t u emërua [[kryeministri|kryeministër]] i Shqipërisë.
 
I lindur në [[Fushë-Bardhë|Fushë–Bardhë]] në Gjirokastër.
== Biografia ==
U lind më 1922 në Fushë-Bardhë të [[Gjirokastra|Gjirokastrës]], i biri i Hakiut dhe i Sadries.<ref name=":0">{{Cite web|url=http://www.zemrashqiptare.net/news/id_7873/rp_0/act_print/rf_1/Printo.html|title=Gjyqi i Ramiz Alisë dhe byroistëve: ja pse u dënuan liderët komunistë: zbardhet dosja e procesit të bujshëm të fillimviteve '90|date=21 janar 2009|website=zemrashqiptare.net|publisher=Panorama. - Nr. 2363|last=Imaj|first=Afrim|pages=18-19}}</ref> Arsimin fillor e kreu në fshatin e lindjes, më 1939 - 1941 ndoqi arsimin e mesëm duke e nisur në Gjirokastër, vazhduar në Shkodër dhe përfunduar në Tiranë.
 
Në janar - qershor 1942 qe kontrollor i kolive postare në Drejtorinë e Përgjithshme të Postë-Telegraf-Telefnoave. Në korrik të po atij viti u anëtarësua në Partinë Komuniste. Po atë vit u përjashtua për disa ditë nga partia, pse ishte vonuar në lejen që i kishin dhënë.
 
Në shkurt - gusht 1943 qe zëvendëskomisar i çetës "Çerçiz Topulli" të Gjirokastrës, më pas nga gushti deri në janarin e 1944 qe zëvendëskomisar i batalionit "Baba Abaz" në Zonën e Parë Operative Vlorë - Gjirokastër. Në janar - mars 1944 qe përgjegjës politik i brigadës së 6-të komuniste, më pas nga marsi deri në nëntor qe zëvendëskomisar i brigadës së 7-të. Nga nëntori deri në prill të 1945 qe komisar i divizionit 4.
 
Më 1945 - 1947 shërbeu si komisar politik në Komitetin Qarkor të PK-së në Durrës. Më 1947 u zhvendos me të njëjtën detyrë në Shkodër, por më pas në atë vit e deri më 1948 qe ndihmësministër i Tregtisë. Më 1948 - 1949 qe shef në Drejtorinë e Prapavijave në Ministrinë e Mbrojtjes Popullore. Më 1949 - 1951 qe sekretar i përgjithshëm i qeverisë. Më 1951 - 1959 ministër i Industrisë dhe Minierave dhe më pas deri më 1965, ministër i Industrisë dhe Gjeologjisë. Më 1966 - 1982 qe zëvendëskryeministër, pas vdekjes së Shehut u caktua kryeministër deri më 1991.
 
Në fund të 1991 u arrestua dhe u dënua për shpërdorim detyre. U mbyll në shtëpi për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore. Më 2 korrik 1994 Gjykata e Tiranës e dënoi me 5 vjet burg, shlyerjen e një shume financiare me akuzën e shkeljes së shtetasve në bashkëpunim. Pas lirimit u arrestua përsëri, këtë herë me akuzën për genocid. Me hapjen e burgjeve, më 13 mars 1997 duke qenë mbi 60 vjeç, përfitoi nga amnistia. Vdiq në Tiranë pas shtatë muajve.<ref name=":02">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=100-101}}</ref>
 
== Referencat ==
<references />
 
{{Kryeministrat e Shqipërisë|state=collapsed}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Ministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Kryeministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Lindje 1922]]
[[Kategoria:Vdekje 1997]]
[[Kategoria:Ministra të Shqipërisë]]
 
[[Kategoria:Kryeministra të Shqipërisë]]
 
{{poli-cung}}
463

edits