Ndryshimi mes inspektimeve të "Ramiz Alia"

442 bytes added ,  2 vjet më parë
→‎Karriera e hershme jetës dhe politike: shtova permbajtje me reference
v (U kthyen ndryshimet e 185.22.172.17 (diskutimet) në versionin e fundit nga 37.182.90.206.)
Etiketa: Rollback
(→‎Karriera e hershme jetës dhe politike: shtova permbajtje me reference)
 
[[Skeda:Ramiz Alia partizan.jpg|thumb|left|250px|Ramiz Alia partizan]]
U lind më 18 tetor 1925 në Shkodër, i biri i Taipit dhe i Sebies.<ref name=":02">{{Cite web|url=http://www.zemrashqiptare.net/news/id_7873/rp_0/act_print/rf_1/Printo.html|title=Gjyqi i Ramiz Alisë dhe byroistëve: ja pse u dënuan liderët komunistë: zbardhet dosja e procesit të bujshëm të fillimviteve '90|date=21 janar 2009|website=zemrashqiptare.net|publisher=Panorama. - Nr. 2363|last=Imaj|first=Afrim|pages=18-19}}</ref> Shkoi me familjen në Tiranë më 1933. Regjistrohet në liceun e Tiranës.
U lind më 18 tetor 1925, shkoi me familjen në Tiranë më 1933. Regjistrohet në liceun e Tiranës.
 
Në prill 1943 pranohet anëtar i Partisë Komuniste duke braktisur shkollën. Më 1945 përfundon gjimnazin. Dërgohet në Berat për të punuar me rininë e atjeshme të qarkut. Në mars 1944 anëtar i seksionit politik në brigadën e 7-të, që u përfshi në divizionin e 2-të, pjesë e korparmatës së 3-të. Në dhjetor 1944 - prill 1955 komisar politik i divizionit të 5-të (me brigadat 3, 5, 25) që vepronte në [[Kosova|Kosovë]].<ref name=":0">{{Cite book|title=[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., ''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'', Tiranë: "]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55", |year=2012. fq. |isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=75. ISBN 9789994356225}}</ref>.
 
Më 1951-54 ndjek shkollën e partisë për filozofi dhe ekonomi politike në [[Moska|Moskë]].
463

edits