Ndryshimi mes inspektimeve të "Manush Myftiu"

394 bytes added ,  2 vjet më parë
+
(+)
 
== Biografia ==
U lind më 16 janar 1919, i biri i Hydaiut dhe Haties.<ref name=":0">{{Cite web|url=http://www.zemrashqiptare.net/news/id_7873/rp_0/act_print/rf_1/Printo.html|title=Gjyqi i Ramiz Alisë dhe byroistëve: ja pse u dënuan liderët komunistë: zbardhet dosja e procesit të bujshëm të fillimviteve '90|date=21 janar 2009|website=zemrashqiptare.net|publisher=Panorama. - Nr. 2363|last=Imaj|first=Afrim|pages=18-19}}</ref>
U lind më 16 janar 1919.
 
Kërkonte bursë për në Itali më 11 nëntor 1939, letrën [[Ernest Koliqi|Ernest Koliqit]] ia shkruante me vitin fashist. Më 19 shkurt 1942 drejtori i përgjithshëm i policisë, [[Shyqyri Borshi]], vlerësonte sjelljet e mira politike të studentit Myftiu.<ref>Dervishi K., ''Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: 55, 2016. fq. 180. ISBN 978-9828-106-38-4</ref> Studjoi në Itali për mjekësi, por i ndërpreu në mes ato. Më 1941 qe anëtar i Partisë Komuniste dhe anëtar i Komitetit Qarkor të Vlorës. Më 1943 zëvendëskomisar i Brigadës së 6. Më vonë u caktua përgjegjës i seksionit politik të divizionit të 1, ku caktohet me drejtimin e punës së partisë në brigadat e 3 dhe 6.
463

edits