Ndryshimi mes inspektimeve të "Enver Hoxha"

202 bytes added ,  2 vjet më parë
v
(rikthim te artikullit ne nje gjendje te meparshme, duke mbajtur permiresime cilesore)
{{gjysëm-mbrojtur}}
{{pa referenca}}
{{POV}}
{{Kutia Politikan
== Rinia ==
[[Skeda:Hoxha femij.jpg|parapamje|left|150px|Hoxha në fëmijëri]]
U lind realisht më 12 maj 1908 në lagjen "Teqe-Meçite-Hazmurat" të [[Gjirokastër|Gjirokastrës]], djali i dytë i Halil Hoxhës, një tregtar rrobash dhe Gjylihane Çuçit. Kishte një vëlla më të madh të quajtur Beqir i cili vdiq në moshë të re nga tuberkulozi, dhe tretri motra Fahrien, Haxhon dhe Sanijen.
 
Hoxhajt ishin me origjinë të mëparshme nga [[Dropulli]].
 
Pas mejtepit, më 1917-1923 ndoqi mësimet në shkollën qytetëse "Liria" në vendlindje. Më 1923 nis mësimet në Liceun frëng të Gjirokastrës, pasi ishte regjistruar në klasën e 6-të të tij. Më 1927 - 1930 me mbylljen e liceut në vendlindje<ref name=":0" />, me ndihmën e [[Eqrem bej Libohova|Eqrem bej Libohovës]]<ref name=":1">B. Fevziu, ''Enver Hoxha,'' Tiranë: UET Press, 2011. ISBN 978-99956-39-35-1</ref> iu mundësua një bursë shtetërore me të cilën vijoi mësimet në [[Liceu Kombëtar i Korçës|Liceun e Korçës]] gjer më 1930<ref name=":0">[[Kastriot{{Cite Dervishibook|K. Dervishi]], title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet|''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'']], Tiranë: |last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55, |year=2012, fq. |isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=136, ISBN 9789994356225}}</ref>. Ishte më së shumti një nxënës nënmesatar ku më 1929 figuron me shumë nota kaluese dhe pak të mesme<ref>B. Fevziu, ''Enver Hoxha,'' Tiranë: UET Press, 2011. ISBN 978-99956-39-35-1 "Një listë notash e ruajtur në arkivin e tij personal, e vitit 1929, përmban shumë “''passable''” dhe më pak “''mediokre''”."</ref>.
 
=== Largimi nga Shqipëria për studime në Francë ===
Më [[1930]], po prapë me ndihmën e bamirësit të tij Libohova, mori një tjetër bursë shtetërore për të studjuar botanikë<ref name=":1" /> Fakultetin e Shkencave të Natyrës të Universitetit të Montpeljesë, [[Francë]]. Atje mbylli vetëm një vit akademik me provime.<ref name=":0" />. Qëndroi 4 vjet në [[Montpellier|Montpelje]], pa dhënë provimet e duhura, dhe nuk i ktheu shtetit paratë e marra nga bursa, në kundërshtim me ligjin e kohës për arsimin. Më 2 shkurt 1934 ministri [[Mirash Ivanaj|Ivanaj]] lëshoi urdhrin për heqjen e bursës studentit Hoxha.<ref name=":2">V. Baruti, ''Enver Hoxha në optikë të re'', Tiranë: Uegen, 2012. ISBN 9789928031020</ref>.
 
Në mars të 1934 shkoi në [[Parisi|Paris]] ku iu afrua emigrantëve antizogistë me kartën e kunatit të [[Bahri Omari|Bahri Omarit]]<ref>Dervishi K., ''Lëvizja Komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: 55, 2016. fq. 188-194; fq. 196. ISBN 9789928106384</ref>. Me ndihmën e [[Llazar Fundo]]s, profesor në Universitetin e Sorbonës ndjek leksionet në Fakultetin e Drejtësisë të këtij universiteti, por përsëri nuk mundi të kalojë provimet dhe nuk mundi të vazhdojë më tej. Gjatë kohës që ndodhej në Paris Hoxha mori pjesë në takimet e Grupit Komunist të Shqiptarëve që drejtohej nga Llazar Fundo (vrarë me urdhër të Enver Hoxhës nga forcat partizane në Tropojë në vitin 1944). Ai shkroi një artikull të shkurtër në gazetën e Partisë Komuniste të Francës "''L'Humanité''". Më pas arrin të sigurojë punë në [[Bruksel]], si nëpunësi i vetëm i konsullatës shqiptare në [[Belgjikë]]. Pas disa muajsh, në fillim të verës [[1936]], pushohet nga qeveria shqiptare për pikëpamjet e tij revolucionare dhe sepse zyrën e konsullatës e kishte mbushur me literaturë marksiste.{{cn}}
 
=== Puna si mësues në Korçë ===
Pasi mbetet muaj të tërë pa punë, në prill të vitit [[1937]] mundi të sigurojë një vend si mësues me orë në Liceun e Korçës. Prej faktit që ai nuk kishte një diplomë kualifikuese ai jepte vetëm disa orë mësim, këtë e vërteton edhe [[Abaz Ermenji]] ish-kolegu i tij në Liceun e Korçës. Shumë shpejt Enver Hoxha rivendos lidhjet me grupin komunist të Korçës të drejtuar nga [[Koço Tashko]] dhe bëhet simpatizant i kësaj lëvizje komuniste, gjë të cilën e thotë me gojën e tij në Kongresin e Beratit, -'''''Shokët kujtojnë që unë kam qënë eksponent i komunistëve të Korçës, por unë kam qënë thjesht një simpatizant i tyre.<ref>http://www.youtube.com/watch?v=KKGyKxgQtRo&feature=channel_video_title Dokumentari Opinion - Fakte te reja mbi Enver Hoxhen</ref>'''''
[[Skeda:Ne korce.jpg|parapamje|200px|Si mësues në Korçë]]
 
* [[Skeda:Hero i socializmit.gif|40px]]- Hero i Punës Socialiste.
* [[Skeda:Medalja clirimit.gif|90px]] - Medalja e Çlirimit.
 
* Hequr të gjitha me dekretin nr.1018, datë 13.2.1995 të Presidentit të Republikës, [[Sali Berisha]], iu hoqën të gjitha dekoratat dhe titujt e nderit për aktin kriminal të gjenocidit të ushtruar ndaj popullit shqiptar gjatë viteve të diktaturës komuniste<ref>[[Kastriot Dervishi|K. Dervishi]], ''[http://gazeta55.al/wp-content/uploads/pdf/20170530.pdf Dekoratat e Enver Hoxhës janë hequr në vitin 1995]'', Tiranë: [[Gazeta 55|55]] Nr. 6756, v. XXI, 31 maj, 2017. fq. 12-13.</ref>.
=== Heqje dekoratash ===
*Pas Hequrzbulimitgjithashumë krimeve të komunizmit dhe kërkesave të vazhdueshme të opinionit publik me dekretin nr. 1018, datë 13.2. shkurt 1995 të Presidentit të Republikës, [[Sali Berisha]], iu hoqën të gjitha dekoratat dhe titujt e nderit për aktin kriminal të gjenocidit të ushtruar ndaj popullit shqiptar gjatë viteve të diktaturës komuniste Haki Toskës dhe zyrtarëve të tjerë të lartë të regjimit komunist.<ref>[[Kastriot{{Cito Dervishiweb|K. Dervishi]], ''[url=http://gazeta55.al/wp-content/uploads/pdf/20170530.pdf |title=Dekoratat e Enver Hoxhës janë hequr në vitin 1995]'',|date=31 Tiranë:maj 2017|accessdate=20 mars 2018|website=gazeta55.al|publisher=[[Gazeta 55|55]] Nr. 6756, v. XXI, 31 maj, 2017. fq. |last=Dervishi|first=Kastriot|pages=12-13.}}</ref>.
 
=== Nderime të huaja ===
 
* [[Skeda:BulgarianWarTimeMeritRibbon.jpg|90px]] - Urdhri i Trimërisë së Klasit të I-rë i (Bullgari) 9 shtator 1944.
* [[Skeda:Order of the National Hero BAR.svg.png|90px]] - Urdhri i Heroit Kombëtar (Jugosllavi) 1946.
 
== Kuriozitet ==
Në filmin Hollivudian të vitit [[2006]] ''Inside man'' me regji të [[Spike Lee]], një fjalim shumë i njohur i Enver Hoxhës mbajtur në Gjirokastër, është pjesë e këtij filmi ''thriller''. Fjalimi i Hoxhës, me shumë zgjuarsi përdoret nga banditet për ti ndërlikuar punën identifikuese forcave të policisë. Gjatë momentit të kryerjes së arratisjes nga banka që kishin vjedhur, banditët kishin vënë regjistrimin e Hoxhës, për ti lënë ti kuptojë policisë që ata ishin ende brenda në bankë.<ref>http://www.universytv.it/cinema/inside.php Reçension i filmit (italisht)</ref><ref>http://www.youtube.com/watch?v=76Ahr7GhvNE</ref>.
 
<gallery caption="Ngjarje" widths="150px" heights="120px" perrow="5">
463

edits