Dallime mes rishikimeve të "Enver Hoxha"

257 bytes added ,  3 vjet më parë
(ristrukturim i paragrafit hyres me kriter kronologjine)
Më [[1930]], po prapë me ndihmën e bamirësit të tij Libohova, mori një tjetër bursë shtetërore për të studjuar botanikë<ref name=":1" /> Fakultetin e Shkencave të Natyrës të Universitetit të Montpeljesë, [[Francë]]. Atje mbylli vetëm një vit akademik me provime.<ref name=":0" /> Qëndroi 4 vjet në [[Montpellier|Montpelje]], pa dhënë provimet e duhura, dhe nuk i ktheu shtetit paratë e marra nga bursa, në kundërshtim me ligjin e kohës për arsimin. Më 2 shkurt 1934 ministri [[Mirash Ivanaj|Ivanaj]] lëshoi urdhrin për heqjen e bursës studentit Hoxha.<ref name=":2">{{Cite book|title=Enver Hoxha në optikë të re|last=Baruti|first=Vasfi|publisher=Uegen|year=2012|isbn=9789928031020|location=Tiranë|pages=}}</ref>
 
Në mars të 1934 shkoi në [[Parisi|Paris]] ku iu afrua emigrantëve antizogistë me kartën e kunatit të [[Bahri Omari|Bahri Omarit]]<ref name=":3">Dervishi K., ''Lëvizja Komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: 55, 2016. fq. 188-194; fq. 196. ISBN 9789928106384</ref>. Me ndihmën e [[Llazar Fundo]]s, profesor në Universitetin e Sorbonës ndjek leksionet në Fakultetin e Drejtësisë të këtij universiteti, por përsëri nuk mundi të kalojë provimet dhe nuk mundi të vazhdojë më tej. Gjatë kohës që ndodhej në Paris Hoxha mori pjesë në takimet e Grupit Komunist të Shqiptarëve që drejtohej nga Llazar Fundo (vrarë me urdhër të Enver Hoxhës nga forcat partizane në Tropojë në vitin 1944). Ai shkroi një artikull të shkurtër në gazetën e Partisë Komuniste të Francës "''L'Humanité''". Më pas arrin të sigurojë punë në [[Bruksel]], si nëpunësi i vetëm i konsullatës shqiptare në [[Belgjikë]]. Pas disa muajsh, në fillim të verës [[1936]], pushohet nga qeveria shqiptare për pikëpamjet e tij revolucionare dhe sepse zyrën e konsullatës e kishte mbushur me literaturë marksiste.{{cn}}
 
Pas ardhjes në pushtet të Hoxhës, çdo dokument që i përket jetës së tij gjatë viteve [[1927]]-[[1936]] nuk ekziston në asnjë arkiv shqiptare, as dokumenti i emërimit nga mbreti Zog si nënpunes në konsullatë.<ref>http://www.youtube.com/watch?v=ev2hBRRCj7s Dokumentar realizuar nga Top-Channel</ref>
 
== Aktiviteti i tij komunist para e gjatë luftës ==
Më [[1936]] u njoh me [[Ali Kelmendin]]. Në pragun e pushtimit fashist të Shqipërisë më [[7 prill]] [[1939]] Enver Hoxha mori pjesë në demonstratat antifashiste të popullit të Korçës. Pas pushtimit, Hoxha përjashtohet nga puna, për shkak se nuk pranon t'i bashkohet [[Partia Fashiste Shqiptare|Partisë Fashiste Shqiptare]].<ref>{{Harvard citation no brackets|Jessup|1998|p=288}} "At the time of the Italian invasion of Albania, he was fired for refusing to join the Albanian Fascist Party and became a tobacconist in the capital city, Tirana."</ref>. Pas kësaj ai shkon në Tiranë ku hap një dyqan cigaresh me emrin "Flora", ku fillon të mblidhet një grup i vogël komunist. Dyqanin do ta mbyllnin më pas autoritetet.<ref>{{Harvard citation no brackets|Jacques|1995|p=416}}</ref> Ishte vetëm simpatizant i [[Grupi Komunist i Korçës|Grupit Komunist të Korçës]]<ref name="Belishova">Belishova{{Cite L., ''book|title=E vërteta për Enverin,'' intervistoi Elisabeta Ilnica, |last=Belishova|first=Liri|publisher=Panorama, |year=13 janar 2015.|isbn=|location=|pages=|interviewer=Elisabeta Ilnica}}</ref> Ai mori pjesë në degën e grupit komunist të Korçës që vepronte në Tiranë. Pas demonstratës së [[28 tetorit]] [[1941]] Hoxha u hodh në ilegalitet.
 
=== Krijimi i Partisë Komuniste Shqiptare ===
Prezenca e Hoxhës në mbledhjet paraprake ishte thjesht si figurë, këtëkjo esë paku vërtetonsipas [[Todi Lubonja|Todi Lubonjës]],<ref>Lubonja{{Cite T., ''book|title=Nën peshën e dhunës'', Tiranë: |last=Lubonja|first=Todi|publisher=Mësonjëtorja, |year=1998.|isbn=|location=Tiranë|pages=|oclc=45330078}}</ref>, [[Bedri Spahiu|Bedri Spahiut]]<ref name="Spahiu">Spahiu{{Cite B., ''book|title=Si e falsifikoi Enveri historinë e Luftës e të Partisë Komuniste'', përgatiti Afrim Imaj, [[|last=Spahiu|first=Bedri|publisher=Panorama]]. - Nr. 2717, |year=7 maj, 2010, f. |isbn=|location=Tiranë|pages=20.|interviewer=Afrim Imajn}}</ref> dhe [[Liri Belishova|Liri Belishovës]].<ref name="Belishova" />. Sipas Spahiut u mor nga Tashko në mbledhjet paraprake<ref name="Spahiu" /> që kishin për nismëtar dhe kryesues [[Dushan Mugosha|Dushan Mugoshën të njohur si "Sala"]].<ref name="Dervishi:3" />
Më [[8 nëntor]] [[1941]], pas dy vjetësh pune të palodhur e të pandërprerë, përfaqsuesit e të tre grupeve komuniste, të Korçës, të Shkodrës dhe të të rinjve themeluan [[Partia Komuniste e Shqipërisë|Partinë Komuniste Shqiptare]].<ref>[http://www.tribuna-news.com/mat.php?idm=429 Tribuna<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>[http://historia.ballikombetar.org/?id=pksh-pkj.html&what=artikull Historia ndryshe<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>[http://www.panorama.com.al/opinion/%E2%80%9Cenver-hoxha%E2%80%9D-i-blendi-fevziut “Enver Hoxha” i Blendi Fevziut | Panorama ONLINE<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>http://www.enver-hoxha.net/images/fotoalbumi/04-kriegszeit-1939-1944/21-26-0-eh.jpg</ref>
 
Prezenca e Hoxhës në mbledhjet paraprake ishte thjesht si figurë, këtë e vërteton [[Todi Lubonja]]<ref>Lubonja T., ''Nën peshën e dhunës'', Tiranë: Mësonjëtorja, 1998.</ref>, [[Bedri Spahiu]]<ref name="Spahiu">Spahiu B., ''Si e falsifikoi Enveri historinë e Luftës e të Partisë Komuniste'', përgatiti Afrim Imaj, [[Panorama]]. - Nr. 2717, 7 maj, 2010, f. 20.</ref> dhe [[Liri Belishova]]<ref name="Belishova" />. Sipas Spahiut u mor nga Tashko në mbledhjet paraprake<ref name="Spahiu"/> që kishin për nismëtar dhe kryesues [[Dushan Mugosha|Dushan Mugoshën të njohur si "Sala"]]<ref name="Dervishi" />
 
Popoviçi hyri në miqësi menjëherë me Hoxhën sepse të dy flisnin frëngjisht.
 
[[8takimet nëntor]]e [[1941]],bëra pas dydatat vjetësh8-14 punenëntor të palodhur e të pandërprerë1941, përfaqsuesit e të tre grupeve komuniste, të Korçës, Shkodrës dhe të të rinjveRinjve themeluan [[Partia Komunistee Punës e Shqipërisë|Partinë Komuniste Shqiptare]].<ref>[http://www.tribuna-news.com/mat.php?idm=429 Tribuna<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>[http://historia.ballikombetar.org/?id=pksh-pkj.html&what=artikull Historia ndryshe<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>[http://www.panorama.com.al/opinion/%E2%80%9Cenver-hoxha%E2%80%9D-i-blendi-fevziut “Enver Hoxha” i Blendi Fevziut | Panorama ONLINE<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref><ref>http://www.enver-hoxha.net/images/fotoalbumi/04-kriegszeit-1939-1944/21-26-0-eh.jpg</ref> Mbledhja themeluese e gjen Hoxhën delegat të Grupit të Korçës. Më pas Popoviq e ngarkon me financën e partisë. Popoviq sipas Belishovës e mbajti afër Enverin sepse nuk kundërshtonte,<ref name="Belishova" /> sipas Spahiut sepse Enveri "ia servirte me bujari" gjërat e shërbimit personal si stilografe e sahate,<ref name="Spahiu" /> sipas [[Sadik Premtja|Premtes]] sepse ishte më servili. Mugosha vetë e cilësonte si njeri punëtor, që bënte takime me njerëz e që shkruante shpejt e lehtë.<ref name=":3" />
=== Zgjedhja e Hoxhës si drejtues i komunistëve ===
 
Mbledhja themeluese nga (8-14 nëntor [[1941]]) e zgjodhi Enver Hoxhën anëtar të Komitetit Qendror të Përkohshëm dhe, ndonëse nuk u caktua asnjë sekretar i KQ, ai u ngarkua me drejtimin e punëve të KQ të Përkohshëm. Më [[23 nëntor]] [[1941]] Enver Hoxha merr pjesë dhe drejton në emër të KQ të PKSH, mbledhjen për themelimin e Organizatës së Rinsë Komuniste Shqiptare.
[[Skeda:26-23-0-eh1941.jpg|thumb|left|150px|Hoxha në ilegalitet]]
I njohur në Parti e në radhët e simpatizantëve me pseudonimet "Tarasi", "Shpati", "Valbona", "Hasani", "Saliu", "Malo" etj., duke u paraqitur herë si punëtor e herë si tregtar e intelektual, ai gjatë gjithë vitit [[1942]], në ilegalitetit zhvillon një veprimtari të dendur anti-fashiste në [[Tiranë]].
463

edits