Ndryshimi mes inspektimeve të "Manush Myftiu"

93 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(+)
{{Kutia Politikan|Emri=Manush Myftiu|Figura=|Madhësia e Figurës=230px|Detyra=Zëvendëskryeministër|Fillimi i afatit=6 shtator, 1951|Mbarimi i afatit=9 prill, 1952|Paraardhësi=zv/km i gjashtë|Pasardhësi=[[Gogo Nushi]]|Datëlindja=[[16 janar]] [[1919]]|Vendlindja=[[Vlorë|Vlora]], [[Principata e Shqipërisë]]|Datëvdekja=[[20 tetor]] [[1997]]|Vendvdekja=[[Tiranë|Tirana]], [[Shqipëri]]|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=|Detyra2=|Detyra3=|Fillimi i afatit2=20 korrik, 1954|Fillimi i afatit3=12 shtator, 1976|Mbarimi i afatit2=13 shtator, 1966|Mbarimi i afatit3=7 korrik, 1990|Paraardhësi2=zv/km i tretë pas [[Mehmet Shehu|Shehut]] dhe [[Hysni Kapo|Kapos]]|Paraardhësi3=[[Spiro Koleka]]|Pasardhësi2=[[Adil Çarçani]]|Pasardhësi3=[[Pali Miska|Miska]], [[Hekuran Isai|Isai]]|Detyra4=Ministër i Drejtësisë ''ad interim''|Fillimi i afatit4=5 mars|Mbarimi i afatit4=6 shtator 1951|Paraardhësi4=[[Manol Konomi]]|Pasardhësi4=[[Bilbil Klosi]]|Detyra5=Ministër i Shëndetësisë ''ad interim''|Fillimi i afatit5=24 shtator, 1956|Mbarimi i afatit5=5 shkurt, 1956|Paraardhësi5=[[Ibrahim Dervishi]]|Pasardhësi5=[[Taqi Skëndi]]|Detyra6=Ministër i Arsimit dhe i Kulturës|Fillimi i afatit6=6 shkurt, 1958|Mbarimi i afatit6=22 qershor, 1965|Paraardhësi6=[[Ramiz Alia]]|Pasardhësi6=MA [[Thoma Deliana]] / MKA [[Fadil Paçrami]]}}'''Manush Myftiu''' ([[Vlora|Vlorë]], [[16 janar]] [[1919]] - [[Tirana|Tiranë]], [[20 tetor]] [[1997]]) ishte zv/komisar i [[Brigada e VI-të Sulmuese|Brigadës së 6]], politikan shqiptar i pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]]. Dëshmia e tij lidhur me sulmin që i bënë partizanët Muharrem Bajraktarit është me rëndësi në hullinë e [[Lufta Civile 1943-1944|Luftës Civile]].<ref>Hoxha{{Cite Ç., ''book|title=Fillimet e diktaturës komuniste në Shqipëri,'' Tiranë: |last=Hoxha|first=Çelo|publisher=Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, |year=2013, fq. 29-31. ISBN |isbn=978-9928-168-11-5|location=Tiranë|pages=29-31}}</ref>
 
== Biografia ==
U lind më 16 janar 1919, i biri i Hydaiut dhe Haties.<ref name=":0">{{Cite web|url=http://www.zemrashqiptare.net/news/id_7873/rp_0/act_print/rf_1/Printo.html|title=Gjyqi i Ramiz Alisë dhe byroistëve: ja pse u dënuan liderët komunistë: zbardhet dosja e procesit të bujshëm të fillimviteve '90|date=21 janar 2009|website=zemrashqiptare.net|publisher=Panorama. - Nr. 2363|last=Imaj|first=Afrim|pages=18-19}}</ref>
 
Kërkonte bursë për në Itali më 11 nëntor 1939, letrën [[Ernest Koliqi|Ernest Koliqit]] ia shkruante me vitin fashist. Më 19 shkurt 1942 drejtori i përgjithshëm i policisë, [[Shyqyri Borshi]], vlerësonte sjelljet e mira politike të studentit Myftiu.<ref>Dervishi{{Cite K., ''book|title=Lëvizja komunisteKomuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: |last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55, |year=2016. fq. |isbn=9789928106384|location=Tiranë|pages=180. ISBN 978-9828-106-38-4}}</ref> Studjoi në Itali për mjekësi, por i ndërpreu në mes ato. Më 1941 qe anëtar i Partisë Komuniste dhe anëtar i Komitetit Qarkor të Vlorës. Më 1943 zëvendëskomisar i Brigadës së 6. Më vonë u caktua përgjegjës i seksionit politik të divizionit të 1, ku caktohet me drejtimin e punës së partisë në brigadat e 3 dhe 6.
 
Në nëntor të 1944 u emërtua anëtar i komisionit të kuadrove pranë Komitetit Qendror të Partisë Komuniste. Më 1946 - 1947 qe drejtor politik i ushtrisë, më 1947 - 1948 përgjegjës i seksionit organo-instruktor pranë Komitetit Qendror, më 1948 - 1949 qe ndihmësministër i Punëve të Jashtme. Më 1949 qe ministër pa portofol.
463

edits