Dallime mes rishikimeve të "Gogo Nushi"

348 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (korrigjim i nevojshem)
v
 
== Biografia ==
U lind në Vuno të nënprefekturës së [[Himara|Himarës]] më 15 shkurt 1913,<ref name=":0" /> i biri i Sokrat Nushit dhe vëllai i [[Kozma Nushi|Kozma Nushit]].<ref name=":1">{{Cite web|url=http://www.gazetadita.al/kahreman-ylli-vitet-e-mia-te-rinise-ne-france/|title=Kahreman Ylli: “Vitet e mia të rinisë në Francë”|date=30 gusht 2015|website=gazetadita.al|publisher=Dita|last=Hoxha|first=Zylyftar}}</ref> Kur ishte 13 vjeç emigroi në Francë, ku më 1935 u anëtarësua në Partinë Komuniste Franceze.
 
Më 1940 u kthye në Shqipëri dhe më pas u anëtarësua në [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partinë Komuniste Shqiptare]]. Ka qenë anëtar i Komitetit Qendror të Partisë nga 1943, anëtar i Byrosë Politike nga 1944, deputet nga 1946, anëtar i Presidiumit të Kuvendit Popullor dhe nga 1962 nënkryetar i tij, nga 1958 qe po ashtu president i Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimeve Profesionale - të gjitha këto ofiqe gjer në vdekje.
Më 1946 qe nënkryetar i Asamblesë Kushtetuese. Më 1948 - 1949 ministër i Industrisë dhe përkohësisht i Tregtisë. Më 1951 - 1953 dhe 1956 - 1958 zëvendëskryeministër. Më 1953 - 1954 ministër i Tregtisë dhe Komunikacioneve. Nga 1954 deri më 1956 qe sekretar i Partisë së Punës.
 
Vdiq në Tiranë më 9 prill 1970, ceremonia e varrimit u zhvillua më 11 prill dhe fjalën e rastit e mbajti [[Hysni Kapo]].<ref name=":0">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=196-197}}</ref>
 
== Dekoratat ==
463

edits