Ndryshimi mes inspektimeve të "Edi Rama"

381 bytes added ,  2 vjet më parë
v
v
| Pasardhësi2 = [[Lulzim Basha]]
| Detyra3 = Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
| Fillimi i afatit3 = 24 prill, 1998
| Mbarimi i afatit3 = 199926 tetor, 2000
| Paraardhësi3 = [[Arta Dade]]
| Pasardhësi3 = [[Esmeralda Uruçi]]
'''Edi Rama''' (lindi më 4 korrik 1964) është ish-basketbollist, ish-pedagog, piktor, publicist dhe politikan shqiptar.<ref>[https://kryeministria.al/al/qeveria/ministrat/rama-edi Edi Rama Kryeministër] ''kryeministria.al''</ref> Kryetar i [[Partia Socialiste e Shqipërisë|Partisë Socialiste të Shqipërisë]] që nga viti 2005 dhe [[Kryeministri i Shqipërisë|Kryeministër i Shqipërisë]] që [[Qeveria Rama-Meta|prej vitit 2013]]. Para zgjedhjes së tij si kryeministër, Rama mbajti një numër postesh qeveritare dhe diplomatike. Për më tepër, ai më parë ka shërbyer si [[Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit e Shqipërisë|Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve]] nga 1998 në 2000. Më pas ai u bë kryebashkiak i Tiranës për të paktën tre mandate nga viti 2000 deri në vitin 2011.
 
Rama u lind dhe u rrit në [[Tirana|Tiranë]]. Pas diplomimit nga [[Akademia e Arteve]] në vitin 1982, aipunoi pedagog po në Akademi. Nga 1993 kaloi katër vjet në [[Franca|Francë]] për të krijuar një karrierë [[Artisti|artistike]]. Më pas, duke u kthyer në [[Shqipëria|Shqipëri]] në vitin 1998, për shkak të varrimit të babait të tij [[Kristaq Rama]], ai zyrtarisht filloi karrierën e tij [[Politikani|politike]]. Pas kësaj, [[Kryeministri i Shqipërisë|ish-Kryeministri]] [[Fatos Nano]] e emëroi atë si [[Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit e Shqipërisë|Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve]]. Në vitin 2000, Rama kishte njoftuar synimin e tij për të kandiduar për kryetar bashkie të [[Tirana|Tiranës]]. Rezultati i zgjedhjeve për kryebashkiak ishte një fitore për të, duke marrë gati 57% të votave totale. Gjatë mandatit të tij të parë, Rama është zgjedhur “World Mayor” (Kryebashkiaku i Botës) në 2004.<ref>vom Hove, Tann. [http://www.citymayors.com/mayor2004/edirama_2004.html "Edi Rama, Mayor of Tirana elected World Mayor 2004"](anglisht). ''citymayors.com''.</ref><ref>[http://www.ikub.al/LAJME_CATEGORY/1105080034/Article-Edi-Rama-kryebashkiaku-qe-synon-rikonfirmimin.aspx Edi Rama kryebashkiaku qe synon rikonfirmimin]</ref> Në vitin 2013, Rama u ftua të formonte [[Këshilli i Ministrave i Shqipërisë|Kabinetin e 33-të Shqiptar]] dhe të bëhej [[Kryeministri i Shqipërisë|Kryeministër i Shqipërisë]] pas [[Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, 2013|zgjedhjeve të 2013]], ku [[Partia Socialiste e Shqipërisë|Partia Socialiste]] e Ramës fitoi shumicën e vendeve në kabinet.
 
Një prej prioriteteve të qëndrueshme të Ramës ka qenë forcimi i [[Ekonomia e Shqipërisë|ekonomisë]] dhe demokratizimi i [[Sistemi politik në Shqipëri|institucioneve shtetërore]]. Ai luan një rol qendror në negocimin e [[Procesi i Berlinit|Procesit të Berlinit]]. Gjatë qëndrimit të tij, [[Qeveria Rama I|qeveria e Ramës]] zbatoi reforma të shumta, duke përfshirë ristrukturimin dhe modernizimin e [[Pushteti gjyqësor në Shqipëri|gjyqësorit]] dhe zbatimit të ligjit të [[Shqipëria|Shqipërisë]], një reformim të plotë të administratës publike, mirëqenies sociale dhe sistemit të pensioneve.<ref>[https://telegrafi.com/ligji-vetingut-hyn-ne-fuqi/ Ligji i Vetingut hyn në fuqi]. ''Telegrafi.com'' 31 Gusht 2016.</ref> Megjithatë, nën mandatin e tij [[Këshilli i Ministrave i Shqipërisë|qeveria]] ka vendosur barazinë gjinore në qendër të axhendës së saj. Sot, gati 50% e ministrive janë femra, duke e bërë atë numrin më të madh të grave që shërbejnë në historinë e vendit.<ref>[http://www.ambasadat.gov.al/saudi-arabia/en/pm-rama-global-leader-woman-summit "PM Rama at "Global Leader Woman" Summit"].''ambasadat.gov.al''.</ref>
Edi Rama gjithashtu ka rrënjë familjare që kthehen në fshatin juglindor [[Dardhë]], pranë [[Korça|Korçës]]; pavarësisht nga rrënjët familjare që lidhen me besimin e krishterë ortodoks, vetë Rama u pagëzua katolik, jo ortodoks<ref>[http://dielli.al/lajme.php?id=77880&k=71 "Rama:Jam Katolik i pagëzuar (Rama:I am baptized Catholic)"] (Virtual). ''Dielli.al''. 5.9.2014. <q>“Për hir të së vërtetës unë nuk jam ortodoks, unë jam katolik nëse i referohesh pagëzimit</q></ref>. Sa i përket bindjeve personale, ka deklaruar se "Unë nuk praktikoj asnjë besim tjetër përveç vetë dhe njerëzve të tjerë, por unë nuk besoj se ekzistenca ose mosekzistenca e Zotit është një çështje që mund të zgjidhet ndonjëherë nga të vdekurit .<ref>[https://www.facebook.com/notes/edi-rama/shqip%C3%ABria-vend-i-mir%C3%AB-p%C3%ABr-zotin-e-t%C3%AB-gjith%C3%ABve-dhe-t%C3%AB-gjitha-fet%C3%AB/10152564924408582 "Edi Rama: "Unë nuk praktikoj besim tjetër, përveç atij tek vetja dhe tek njerëzit, por nuk besoj se sidoqoftë eksiztenca ose jo e Zotit është një çështje që mund të zgjidhet ndonjëherë nga të vdekshmit"]</ref>
 
Rama filloi të pikturojë herët në fëmijërinë e tij. Gjatë viteve të tij të adoleshencës, talenti i tij u pa nga dy piktorët kryesorë shqiptarë të asaj kohe, [[Edi Hila]] dhe [[Danish Jukniu|Danish Jukni]].<ref name=":0">[http://www.panorama.com.al/edi-rama-rrefen-vitet-ne-paris-dhe-debatet-me-babane-merita-e-tij-qe-u-bera-njeri-i-lire/ "Edi Rama rrëfen vitet në Paris dhe debatet me babanë: Merita e tij që u bëra njeri i lirë"]. Panorama.com.al.</ref> Më 1977 - 1981 ndoqi dhe mbaroi shkollimin e mesëm në Tiranë.<ref name=":02">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=214}}</ref> Gjatë viteve të tij të adoleshencës, talenti i tij u pa nga dy piktorët kryesorë shqiptarë të asaj kohe, [[Edi Hila]] dhe [[Danish Jukniu|Danish Jukni]]. Të dy e nxitën Rama të zhvillonte aftësitë e piktorit të tij në një mënyrë profesionale.<ref name=":0" /> MegjithatëSi adoleshent, Rama vitinu 1982përfshi në sport<ref>Rowland, RamaJacky vendosi(2004-06-17). [http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/3815985.stm "Europe ndjekë| njëThe karrierëmayor profesionalewho brought pikturës,colour duketo uAlbania"] (Kryetari i bashkisë që solli regjistruarngjyraFakultetinShqipëri") ''BBC News''. Marrë 5 Dhjetor 2017</ref> si një lojtar profesionist basketbolli për Dinamon e ArteveTiranës. Ai ishte gjithashtu pjesë e ekipit kombëtarBukurabasketbollit të Shqipërisë.<ref>[http://creativetime.org/summit/overview-2014/speakers/edi-rama/ "Edi Rama - The Creative Time Summit"]. Creativetime.org. 2013-06-23.</ref>
 
Si adoleshent, Rama uvendosi përfshi ndjekë sport<ref>Rowland,një Jackykarrierë (2004-06-17). [http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/3815985.stmprofesionale "Europe |pikturës, Theduke mayor who brought colour to Albania"] (Kryetari i bashkisëu regjistruar solli ngjyra1981Shqipëri")Fakultetin ''BBCe News''. MarrëArteve 5 DhjetorBukura 2017</ref>- sidega një lojtar profesionist basketbolli për Dinamon e Tiranëspikturë. Ai ishte gjithashtu pjesëStudimet e ekipittij kombëtari kreu basketbollit të Shqipërisë1985.<ref>[http name=":02" //creativetime.org/summit/overview-2014/speakers/edi-rama/> "EdiPo Ramaatë -vit Thenisi Creative Timejetë Summit"].pedagog Creativetime.org. 2013-06-23Akademinë e Arteve.</ref> Në orët e shuarjes të regjimit komunist, Rama ishte një profesor i ri në Akademinë e Arteve, organizoi disa takime të hapura studentore, gjatë të cilave regjimi u denoncua publikisht. Këto takime vepruan si një fermento e lëvizjes studentore që përfundimisht e rrëzuan regjimin. Ese nga ato mbledhje u mblodhën në librin Refleksione, të cilin Rama publikoi së bashku me publicistin [[Ardian Klosi]].
 
Pas rënies së [[Republika Popullore e Shqipërisë|komunizmit në Shqipëri]], ai u përfshi në lëvizjet e para demokratike. Ai hyri në lëvizjen studentore, por shpejt u largua pas një grindjeje rreth çështjeve ideologjike me [[Sali Berisha|Sali Berishën]].<ref>[http://shekulli.com.al/36632/ Përplasja e parë Berisha-Rama në dhjetor ‘90] Marrë 4 Dhjetor 2017</ref> Në vitin 19941993, Rama vendosi të largohej për në [[Franca|Francë]], me qëllim të krijimit të një jete artistike atje. Në Francë, karriera e tij e pikturës u ngrit. Së bashku me ish-studentin e tij dhe më vonë miq të ngushtë, [[Anri Sala]], Rama mori pjesë në shumë ekspozita.
 
== Karriera politike ==
Në janar 1997, gjatë një udhëtimi të tij në [[Shqipëria|Shqipëri]], Rama u sulmua fizikisht. U gjykua gjerësisht se rrahjet u bënë nga anëtarët e Shërbimeve Sekrete [[Shërbimi Informativ Shtetëror|SHISH]] për të ndëshkuar Ramën për kritikat e tij të hapura ndaj [[Sali Berisha|qeverisë së Berishës]].{{Cn}}
 
Në vitin 1998, ndërsa në Shqipëri për funeralin e babait të tij, Rama mori një telefonatë<ref>[http://shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=199423 "'Rrëfehet' Edi Rama: Telefonata që më bëri Ministër të Kulturës"]. Shqiptarja.com. 2017-04-22. </ref> nga kryeministri i atëhershëm i Shqipërisë, [[Fatos Nano]], duke kërkuar që ai të shërbejë si [[Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit e Shqipërisë|ministër i ri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve]]. Rama vendosi ta pranonte ofertën, duke u përfshirë në politikë për herë të parë.
463

edits