Dallime mes rishikimeve të "Përdoruesi diskutim:Zall-herr"

A e ke te mundur gjithashtu te verifikosh se si [https://sq.wikipedia.org/wiki/Speciale:Kontributet/Cinephile-al perdoruesi autor i ankeses ne Meta] bashkendan [https://sq.wikipedia.org/wiki/Speciale:Kontributet/Arkivisti te njejten harte kontributesh] me nje tjeter perdorues, ku i vetmi artikull te cilit i japin vemendje eshte [[Misto Treska]]. Po pate mundesi, shiko po ashtu [https://sq.wikipedia.org/wiki/Speciale:NdryshimeS%C3%ABFundmi?hidebots=1&hidecategorization=1&hideWikibase=1&limit=500&days=7&urlversion=2 lemshin e kompozuar] qe po ngrihet, te duket e rastesishme gjithe kjo çoroditje, gjuhe urrejtjeje? U dashka te shfryhet ne artikujt e wikit paaftesia personale e disa njerezve qe te permbahen? Po munde, kthe nje pergjigje per keto. --[[Përdoruesi:Zall-herr|Zall-herr]] ([[Përdoruesi diskutim:Zall-herr|diskutimet]]) 8 maj 2018 13:52 (CEST)
: Tung [[Përdoruesi:Liridon|Liridon]], më ndërpreve në redaktim e sipër të artikullit [[Sali Berisha]]. Po s'e pate bezdi, po ta lë këtu redaktimin që kisha nisur tek paragrafi '''Jeta dhe karriera e hershme''':
=== Jeta dhe karriera e hershme ===
U lind në fshatin [[Viçidol]] në prefekturën e Kosovës (çka territorialisht sot është [[Qarku i Kukësit]]) në një familje besimtarësh muslimanë, i biri i Ramës dhe Sheqeres.<ref name=":SBinterviste">{{Cite web|url=https://telegrafi.com/sali-berisha-flet-per-jeten-e-tij/|title=Sali Berisha flet për jetën e tij|date=1 dhjetor 2013|website=telegrafi.com}}</ref> Sala u lind pas vëllait të madh, Selimit dhe të motrës, Hajries.<ref>{{Cite web|url=http://www.tiranapost.al/motra-e-sali-berishes-ka-dhene-nje-interviste-te-vetme-ne-jete-qe-nga-kujtimet-e-femijerise-moter-e-vella-dhe-sms-te-me-telefon-gjate-pushtetit/|title=Motra e Sali Berishës ka dhënë një intervistë të vetme në jetë që nga kujtimet e fëmijërisë motër-e-vëlla dhe sms-të me telefon gjatë pushtetit|date=gusht 2010|publisher=Standard|website=tiranapost.al}}</ref> Për të lexuar e mësoi e motra, kur ai vetë ka qenë 5 vjeç.<ref name=":SBinterviste"/> Arsimin fillor e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen në Tiranë,<ref name=":kd">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=89}}</ref> ku rrinte pranë teknikumit mjekësor tek [[Medreseja e Tiranës|Medreseja]]. I apasionuar pas letërsisë dhe historisë,<ref name=":SBinterviste" /> më 1963 nisi studimet për mjekësi në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua më [[1967]].<ref name=":kd" />
 
Në vitin [[1978]] fitoi një bursë nëntë mujore nga [[UNESCO]] për studime të avancuara dhe trajnime në [[Paris]]. Pasi përfundoi me sukses studimet e avancuara në Paris, drejtoi një program kërkimor për hemodinamikat<ref name=":kd" /> që tërhoqi vëmendjen e shumë kolegëve evropianë.
 
Në vitet '70 u emërua profesor në Universitetin e Tiranës.<ref name=":parlamenti">{{Cite web|url=https://www.parlament.al/deputet/sali-berisha/|title=Prof. dr. Sali Berisha|website=parlament.al}}</ref> Gjatë viteve 1980 - 1990 publikoi libra studimorë, tekste universitare dhe artikuj shkencorë në fushën e kardiologjisë brenda dhe jashtë vendit.<ref name=":0kd" />
 
Në vitin [[1986]] u zgjodh anëtar i Komitetit Evropian për Kërkime Mjekësore me qendër në [[Kopenhaga|Kopenhagë]], për kërkimin në shkencat mjekësore.<ref name=":0" /> Më [[1989]] iu dha titulli Profesor në Universitetin e Tiranës.<ref name=":parlamenti" />
 
== Referencat ==
{{reflist|3}}
463

edits