Ndryshimi mes inspektimeve të "Mesxhidi Aksa"

No change in size ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Al-Aqsa05.JPG|parapamje|Fasada e xhamisë.]]
 
Fasada e xhamisë ëshrëështë ndërtuar më 1065 nën urdhërat e Kalifit fatimid el-Mystansirit. Ajo u kurorëzua me një parmak të përbërë nga arkada dhe kolona të vogla. [[Kryqëzatat|Kryqtarët]] e dëmtuan fasadën gjatë peruidhës së sundimit të tyrë në Palestinë, por u restaurua dhe u rinovua nga Ajubidët.
 
== Rëndësia fetare në Islam ==