Dallime mes rishikimeve të "Gjeologjia"

4 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Shërbimi Gjeologjik Shqiptar: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
vNo edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Gjeologjia e Ballkanit qendrore.jpg|right|200px|thumb|Gjeologjia e Ballkanit qendrore]]
'''Gjeologjia''' është shkenca që studion Tokën në mënyrë të gjithanëshme. Emri gjeologji rrjedh nga fjala greke ''geo'' tokë dhe ''logos'' mësimi, d.m.th.: Mësimi i tokës. Ajo mundohet të spjegojshpjegojë se si është formuar [[Toka]] dhe si ndryshon ajo. Studion përbërjen e Tokës, ndertiminndërtimin e saj, mënyrën e formimit të Tokës si trup qiellor si dhe historinë e Tokës që nga formimi i saj deri në ditet e sotme. Shkencëtarët të cilët merren me këtë shkencë quhen gjeologë dhe studiojnë truallin (dheun) e shkëmbinjtë. Me termin "gjeologji", në fakt nënkuptohet tërësia e shkencave të tokës, mes të cilave ndodhet dhe gjeologjia vetë si nëndegë që studion shkëmbinjtë dhe ndërtimin gjeologjik të një rajoni apo krejt tokës.
 
Kjo shkencë gjen zbatim në studimin e vendburimeve të mineraleve të ngurta, naftës, materialeve të ndërtimit, dhe burimeve të ujrave nëntokësore.