Ndryshimi mes inspektimeve të "Ali pashë Tepelena"

507 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
→‎Vitet e hershme: po e heq komplet kete paragraf te pareferencuar. Ketu duhen referenca nga burime te besueshme
v (→‎Vitet e hershme: po e heq komplet kete paragraf te pareferencuar. Ketu duhen referenca nga burime te besueshme)
 
== Vitet e hershme ==
Fuqizimi i Hankos
 
Pas vdekjes se babait te Aliut,mamaja e tij,Hankoja,morri ne dore pushtetin dhe u be gruaja me e fuqishme ne Tepelene dhe rrethinat e saj.Ajo helmoi femijet e tjere te Veliut per tu sigurar qe djali i saj do te ishte mbizoterues ne trevat e Tepelenes.Por nga frika e nje fuqizimi me te madh te Hankos Kardhiotet hyren me dhune ne Kajran dhe rrembyen Hankon,motren e Aliut,Shahnishane dhe Aliun.Per nje muaj kardhiqotet perdhunuan mamane dhe motren e Aliut.Kjo la gjurme ne jeten e Aliut.
 
=== 1784-1812 ===