Ndryshimi mes inspektimeve të "Dushan Mugosha"

870 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Dushan Mugosha''' ser. ''Dušan Mugoša'' (Ljeskopolje, [[7 janar]] [[1914]] - [[Beogradi|Beograd]], [[8 gusht]] [[1973]]) ishte komunist jugosllav, i dërguar në Shqipëri nga Partia Komuniste Jugosllave (PKJ) për të organizuar [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partinë Komuniste në Shqipëri]] i njohur në ilegalitet si ''Sala''. Mugosha përfshihet në listën e përpiluar nga [[Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit]], që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.<ref name="Gazeta Standard">{{cito lajm|last1=Gazeta Standard|title=Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|url=http://www.standard.al/2014/11/29/lufta-e-dyte-boterore-ne-shqiperi-e-papublikuar-arkivi-i-shtetit-260-emrat-qe-rrefyen-ekzekutimet-ne-ushtrine-partizane/|accessdate=22 May 2018|date=29 November 2014}}</ref>
 
== Jeta ==