Ndryshimi mes inspektimeve të "Ymer Dishnica"

934 bytes added ,  2 vjet më parë
v
+
v (+)
 
 
'''Ymer Dishnica''' ([[Dishnicë]], [[21 shkurt]] [[1912]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 shtator]] [[1998]]) qe anëtar i Partisë Komuniste Franceze, politikan dhe mjek shqiptar. Dishnica përfshihet në listën e përpiluar nga [[Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit]], që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e [[Partia Komuniste Shqiptare|Partisë Komuniste Shqiptare]] dhe të [[Ushtria Nacionalçlirimtare|Ushtrisë Nacionalçlirimtare]], duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.<ref name="Gazeta Standard">{{cito lajm|last1=Gazeta Standard|title=Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|url=http://www.standard.al/2014/11/29/lufta-e-dyte-boterore-ne-shqiperi-e-papublikuar-arkivi-i-shtetit-260-emrat-qe-rrefyen-ekzekutimet-ne-ushtrine-partizane/|accessdate=22 May 2018|date=29 November 2014}}</ref>
'''Ymer Dishnica''' ([[Dishnicë]], [[21 shkurt]] [[1912]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 shtator]] [[1998]]) qe anëtar i Partisë Komuniste Franceze, politikan dhe mjek shqiptar.
 
== Jeta ==