Ndryshimi mes inspektimeve të "Llambi Ziçishti"

30 bytes added ,  2 vjet më parë
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (→‎Jeta: +)
 
== Jeta ==
LeuLindiZicisht[[Ziçisht]] te [[Rrethi i Devollit|Devollit]]<ref name=":0">[[Naum Prifti|Prifti N]]., ''Vdekje me pushkatim, për një fjalë goje e Ministrit të Shëndetësisë'', telegraf.al, 9 shkurt 2016.</ref>, i biri i Petros dhe Julias<ref>''Dosja e plotë e gjyqit ndaj Kadri Hazbiut, Shehut, Ziçishtit, Kodrës dhe Peçinit'', gazetadita.al, 8 dhjetor 2012.</ref>. Shkollën fillore, shtatëvjeçaren dhe [[Liceu Kombëtar i Korçës|liceun francez]] i ka mbaruar në qytetin e Korçës, ku banonte familja e tij. Kontribuoi në krah të Frontit Nacionalçlirimtar, për të cilën qe ndër organizatorët në zonën e Devollit dhe Korçës për këtë palë.
 
Më 1944 anëtar i [[Partia Komuniste e Shqipërisë|Partisë Komuniste]]. Në vitet 1947-1948 studion mjekësi në Paris, më pas vajti të studiojë në [[Bukureshti|Bukuresht]] ku u diplomua më 1953<ref name=":1">[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., ''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'', Tiranë: "55", 2012. fq. 259. ISBN 978 9943 56 22 5</ref>.