Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

No change in size ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|gjatësi = 22.9° E}}
 
'''Selanik''' ([[Turqishtturqisht]]: ''Selanik'', [[Maqedonishtmaqedonisht]]: ''Солун/Solun'', [[greqisht]] : ''Θεσσαλονίκη/Thessaloníki'') është i qyteti i dytë më i madh në Greqi dhe kryeqyteti i rajonit të [[Maqedonisë Qendrore]], si dhe kryeqytet i Administratës së decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë. Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e [[Greqia|Greqisë]]. Qyteti shtrihet përgjatë Gjirit të Selanikut në gjatësinë e 17 km dhe përbëhet prej 13 komunave. Qyteti është i njohur nga përmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët Selaniku shkruhet në kujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përndjekur nga ushtritë serbe gjatë shek 19 dhe 20.
 
== Demografia ==