Ndryshimi mes inspektimeve të "Andrés Iniesta"

264 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referenca: shtimi i kategorisë)
| caption = Iniesta duke luajtur në [[UEFA Euro 2012|Euro 2012]] kundër [[Kombëtarja franceze e futbollit|Francës]].
| fullname = Andrés Iniesta Luján
| birth_date = {{birth11 datemaj and age|11|5|1984}}
| birth_place = [[Fuentealbilla]], [[Albacete]], [[Spanja|Spanjë]]
| height = {{Height|m=1.70}}
| position = [[Mesfushori|Mesfushor]]
| currentclub = [[FCVissel Barcelona|BarcelonaKobe]]
| clubnumber = 8
| youthyears1 = 1994–1996 | youthclubs1 = [[Albacete Balompié|Albacete]]
| youthyears2 = 1996–2001 | youthclubs2 = [[FC Barcelona|Barcelona]]
| years1 = 2001–2003 | clubs1 = [[FC Barcelona B|Barcelona B]] | caps1 = 54 | goals1 = 5
| years2 = 2002–2002–2018 | clubs2 = [[FC Barcelona|Barcelona]] | caps2 = 370442 | goals2 = 3435
| years3 = 2018- | clubs3 = [[Vissel Kobe]] | caps3= | goals3=
| nationalyears1 = 2000 | nationalteam1 = [[Kombëtarja spanjolle U–15 e futbollit|Spanja U–15]] | nationalcaps1 = 2 | nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2000–2001 | nationalteam2 = [[Kombëtarja spanjolle U–16 e futbollit|Spanja U–16]] | nationalcaps2 = 7 | nationalgoals2 = 1
| nationalyears5 = 2003 | nationalteam5 = [[Kombëtarja spanjolle U–20 e futbollit|Spanja U–20]] | nationalcaps5 = 7 | nationalgoals5 = 3
| nationalyears6 = 2003–2006 | nationalteam6 = [[Kombëtarja spanjolle U–21 e futbollit|Spanja U–21]] | nationalcaps6 = 18 | nationalgoals6 = 6
| nationalyears7 = 2006– | nationalteam7 = [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja]] | nationalcaps7 = 107125 | nationalgoals7 = 13
| nationalyears8 = 2004-2005 | nationalteam8 = [[Kombëtarja katalane e futbollit|Katalonia]] | nationalcaps8 = 12 | nationalgoals8 = 0
}}
'''Andrés Iniesta Luján''' (lindur më [[11 Maj]] [[1984]]) është një futbollist spanjollë që luan për [[Laklubin Liga]] mejaponezë [[FCVissel Barcelona|BarcelonënKobe]] dhe me [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Kombëtaren Spanjolle]]. Gjatë gjithë karrierës së tij luajti me [[FC Barcelona|Barcelonën]], ku shërbeu si kapiten për tri sezone.
 
'''Andrés Iniesta Luján''' (lindur më [[11 Maj]] [[1984]]) është një futbollist spanjollë që luan në [[La Liga]] me [[FC Barcelona|Barcelonën]] dhe me [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Kombëtaren Spanjolle]].
 
Iniesta ka ardhur nga ''"La Masia"'', akademia e [[FC Barcelona|Barcelonës]] - pas migirimit nga vendlindja. Ai bëri debutimin e tij me skuadrë e parë në vitin 2002, në moshën 18 vjeçare. Ai filloi të luante rregullisht me skuadrën e parë në sezonin 2004-05, dhe që nga ai sezon, ai ka luajtur rregullisht çdo sezon. Ai ishte lojtar i rregullt i [[FC Barcelona|Barcelonës]] në sezonin 2008-09, sezon ku [[FC Barcelona|Barcelona]] fitoi gjashtë trofe.
Iniesta ka luajtur me kombëtaren spanjolle të moshave U16, U19 dhe U21, përpara se të bënte debutimin zyrtarë në vitin 2006 me kombëtaren e parë. Ai u zgjodh për të luajtur me kombëtaren në [[Kampionati Botëror i Futbollit 2006|Botërorin 2006]], ai luajti vetëm 1 ndeshje, [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja]] u eleminua në raundin e dytë. Ai ndihmoi skuadrën që të kualifikoheshe në [[UEFA Euro 2008|Euro 2008]], dhe luajti një rol të rëndësishëm në fitimin e trofeut, ai u zgjodh në formacionin më të mirë të turnamentit. Iniesta u zgjodh për të luajtur edhe në [[Kampionati Botëror i Futbollit 2010|Botërorin 2010]], ai shënoi Golin e fitores në finalen kundër [[Kombëtarja holandeze e futbollit|Hollandës]], ai gjithashtu shënoi edhe 1 Gol në fazën e grupeve kundër Kilit. Pas finales, ai u zgjodh si lojtari i ndeshjes dhe gjithashtu ishte pjestar i formacionit më të mirë.
 
Më 24 maj 2018, [[Vissel Kobe]] shpalli publikisht nënshkrimin e Iniestës për tri vite.
== Referenca ==
<references/>
 
{{Kupa e Botës 2010 Skuadra e Turnamentit}}
[[Kategoria:2010 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë]]
[[Kategoria:2014 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë]]
[[Kategoria:2018 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë]]
[[Kategoria:Futbollistë në Vissel Kobe]]
[[Kategoria:Lojtarë fitues të FIFA Kupës së Botës]]
[[Kategoria:Fitues të FIFA Kampionatit Europianë]]
[[Kategoria:Lojtarë fitues të UEFA Ligës së Kampioneve]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
Anonymous user