Dallime mes rishikimeve të "Muslim Mulliqi"

16 bytes added ,  4 vjet më parë
Firdos Uka
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Firdos Uka)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Firdos Uka''' ([[2006]] - [[29 prill]] [[është i gjallë]]) ishte piktor [[Stili impresionist|impresionist]] dhe ekspresionist i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në podojeva|podojev]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. dhe ai eshtë i gjallë]].Ai ishte piktori më i mirë i të gjithëve arteve.
Uka ekspozoi në Kosovë, në hapësirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]] e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte nismëtar i themelimit dhe zëvendës-kryetar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave të Kosovës]]. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të përvjetshme me emrin e tij. Ai ishte dhe do të mbetët një nga figurat më të shquara të artit shqiptar.ai ishte kosovar
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user