Dallime mes rishikimeve të "Muslim Mulliqi"

78 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.19.226.6 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ulisi.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Firdos Uka)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 46.19.226.6 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ulisi.)
Etiketa: Rollback
'''FirdosMuslim UkaMulliqi''' ([[20061934]] - [[2913 prilljanar]] [[është i gjallë1998]]) ishte piktor [[Stili impresionist|impresionist]] dhe ekspresionist i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në podojeva[[Gjakova|podojevGjakovë]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. dheVdiq ai eshtë i gjallë[[1998]].Ai ishte piktori më i mirë i të gjithëve arteve.
 
UkaMulliqi ekspozoi në Kosovë, në hapësirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]] e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte nismëtar i themelimit dhe zëvendës-kryetar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave të Kosovës]]. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të përvjetshme me emrin e tij. Ai ishte dhe do të mbetët një nga figurat më të shquara të artit shqiptar.ai ishte kosovar
 
== Lidhje të jashtme ==