Ndryshimi mes inspektimeve të "Rilindja Kombëtare"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 217.73.142.52 (diskutimet) në versionin e fundit nga Tiimiii.)
Etiketa: Rollback
[[Skeda:Shqipëria natyrale.jpg|thumb|250px|Trojet Shqipetare.]]
[[File:Albanian vilayet.jpg|thumb|250px|Vilajetet Shqiptar pas Lufte Serbo-Osmane .]]
''Rilindja Kombëtare Shqiptare'' ishte rezultat i lëvizjes politiko-shoqërore dhe kulturore për çlirimin e [[Shqipëria|vendit]] nga zgjedhjapushtimet e huajhuaja. Kjo lëvizje, nisi nga mesi i shekullit XIX dhe përfundonpërfundoi në vitin 1912, me shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë.
 
== '''Rrethanat historike''' ==