Ndryshimi mes inspektimeve të "Rexhep Elmazi"

No change in size ,  2 vjet më parë
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketa: përpunim burimi 2017
Veprimtarisë së tij ilegale patriotike i ranë në gjurmë dhe e burgosën në vitin [[1964]] dhe e denojnë me 9 vjet burg. Pas rënies së politikës deskriminuese ndaj shqiptarëve të Alekandër Rankoviqit, Rexhep Elmazi lirohet nga burgu. Për nder te tij një shkolle fillore mban emrin e tij "Rexhep Elmazi".
 
Pas burgut Rexhep Elmazi kryen Fakultetin filozofik-drejtimi i Gjuhës dhe letërsisë shqipe në vitin [[1975]], por për shkak të “lustracionit “ në biografinë e tij ai detyrohet të punon si përkthyes. Meqë pushteti i atëhershëm Rexhep Elmazin e konsideronte si përsonalitet të rrezikshëm për regjimin, atij i kurdisen plot kurtha dhe më [[16 maj]] të vitit [[1978]] edhe vritet...<ref>{{Cite book|title=libri: : “Poezia e Rexhep Elmazit”|last=Arifi|first=Tahir|publisher=Plejada|year=19921994|isbn=|location=Prishtinë, 19921994|pages=fq.7}}</ref>
 
Rexhep Elmazi kishte ndikim të madh tek dashamirët e krijimtarisë letrare në Gjilan, dhe disa penda të njohura të letërsisë shqipe e konsiderojnë si baba të letërsisë për Gjilan dhe Anamoravë. Me studimin "Poezia e Rexhep Elmazit”, 2008, studim me të cilën edhe magjistroi në letërsi mr. Tahir Arifi, profesor i leterërsisë në Univerzitetin e Prishtinës.