Ndryshimi mes inspektimeve të "Rexhep Elmazi"

35 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
'''Rexhep Elmazi''' (1938–1978) ishte shkrimtar shqiptar.Lindur më 1938 në [[Malisheva (Gjilan)|Malishevë]] të [[Gjilani|Gjilanit]]. Jetoi në Gjilan gjer më 25 maj të vitit 1978.
Lindur më 1938 në Malishevë të Gjilanit. Jetoi në Gjilan gjer më 25 maj të vitit 1978.
 
Kreu shkollimin fillor, nxënës shembullor, ai vazhdoi në gjimnazin e [[Gjilani|Gjilanit]].
 
=== Veprimtaria dhe puna===
Rexhep Elmazi është detyruar të punojë si përkthyes në Këshillin Popullor të Rrethit të [[Gjilani|Gjilanit]].
Në vitet '60, i'u bashkua një grup ilegal të atyre viteve që i printe [[Adem Demaçi]] ku ka demaskuar politikën [[Aleksandar Rankoviq|rankoviqi]]ste shpërndarë parulla dhe afishe kundër regjimit serbo-jugosllav.
Më 1964 zgjedhet udhëheqës i Komitetit për [[Gjilani|Gjilan]] në '''Lëvizjen për Bashkimin e Shqiptarëve''', organizatë ilegale patriotike, në krye të së cilës ishte atdhetari Adem Demaçi. Pasiqë zbulohet nga shërbimi i fshehtë serb [[UDBA|UDB]]-ja dhe, poeti, Rexhep Elmazi arrestohet me 8 qershor të vitit 1964, ku dënohet me nëntë vjet burg. Pas vuajtjes së dënimit, ai lirohet nga burgu i Pozharecit, më 8 nëntor të vitit 1968. Gjatë punës si përkthyes në Entin e Sigurimit Social në Gjilan, vazhdoi krijimtarinë poetike dhe librin e parë me poezi “Frymëmarrje” që e botoi, më (1972), ai botoi edhe veprën e dytë “Fryma”, më (1994).
Gjatë punës si përkthyes në Entin e Sigurimit Social në Gjilan, vazhdoi krijimtarinë poetike dhe librin e parë me poezi “Frymëmarrje” që e botoi, më (1972), ai botoi edhe veprën e dytë “Fryma”, më (1994).
 
== Jeta ==