Dallime mes rishikimeve të "Hekurudha"

54 bytes removed ,  4 vjet më parë
redaktimin
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars, Qershor → qershor, Korrik → korrik, Shtator → shtator, Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
(redaktimin)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[figura:I eated this railway part.jpg|250px|thumb|Pamje e hekurudhës]]
'''Hekurudha''' është "[[rruga]]" mbi të cilën kalon [[treni]]. Kjo rrugë është e ndërtuar posaqërisht për kalmin e trenave dhe të asnjë mjeti tjetër transportues. Është e përbërë nga dy binarë të hekurt të cilët janë të shtrirë paralelisht njëri me tjetrin. Këto binarë janë të përforcuar mbi shtylla të shtrira betoni ose druri. Nën to dhe në pjesët anësore zakonisht shtrohen gurë të vegjël me qëllim të përforcimit shtesë të binarëve si dhe pamundësimit të rritjes së bimëve dhe mënjanimin e ngritjes së pluhurit.pluhuritHHekurudhat botërore
 
== HistoriaHHistoriku ==
 
== Hekurudhat botërore ==
 
== Hekurudha në Shqipëri ==
 
===Historiku===
Linjat e para hekurudhore në [[Shqipëria|Shqipëri]] ishin linja minerare dhe ushtarake me skartament të ngushtë, të ndërtuara ndërmjet viteve 1917 dhe 1930, nga austro – hungarezet dhe italianet.
 
Anonymous user