Ndryshimi mes inspektimeve të "Deifobi"

1 byte added ,  2 vjet më parë
(Faqe e re: Deifobi, djali i dyte i mbreit Priam ishte nje nga luftetaret me te medhenj ne kampin Trojan. Ai vdiq ne dyluftim me Akilin duke mbrojtur qytetin e Trojes pasi Akili me disa ushtar thy...)
 
Deifobi, djali i dytetrete i mbreit Priam ishte nje nga luftetaret me te medhenj ne kampin Trojan. Ai vdiq ne dyluftim me Akilin duke mbrojtur qytetin e Trojes pasi Akili me disa ushtar thyejne porten e qytetit.Ne mitologji Deifobi ishte ai qe njohu Parisin i cili ishte rritur ne mal me barinjt. Ne disa lojra te organizuara nga mbreti Priam, Parisi (qe ne fillim quhej Aleksandros) luajti kunder Deifobos por gjate dyluftimit ky e njohu te vellain. Deifobo karakterizohej nga trimeria dhe guximi. Ishte mjeshter i shkelqyer ne perdorimin e shpates dhe ishte i gatshem te dilte ne dyluftim me cilindo kundershtare perfshire edhe Akilin. Pas vdekjes se Hektorit, Parisi dhe Deifobo duhet te merrnin pergjegjesite e tyre si princer te Trojes qe gjithmone i ka marre Hektori, djali i madh i Priamit.
 
=== Vdekja ne dyliftim me Akilin ===
Anonymous user