Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

30 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
U kthye versioni 1867192 i bërë nga 46.99.52.41 (diskutimet)
v (U kthye versioni 1867192 i bërë nga 46.99.52.41 (diskutimet))
Etiketa: Undo
I biri i myftiut dhe myderrizit Asllan Sylejmani dhe Hyries së Isuf Meminajt, nga fshati [[Trevllazër]]. Ngeli jetim në moshë të re, kur ishte ende 6 vjeç<ref>Llojdia G., ''Reportazh nga fshati Vajze - atje u rrit poeti Ali Asllani'', artuniversi.blogspot.al, 27 gusht 2012.</ref>.
 
Me ndihmën e të afërmve dhe miqve të të atit, mundi të ndiqte ruzhdijen e Vlorës. Gjithashtu ndiqte shkollën greke që të mund të nxënte alfabetin grek. Më 1898 nisi të studiojë në idadinë e Janinës. Gjatë kësaj periudhe nisi të thurte poezi në turqisht dhe persisht. Djali i tij kishte emrin ROZA
 
Shkoi të studionte mjekësi në Stamboll, por pas një viti e la. Me ndihmën e Ismail Qemal Vlorës dhe Mulla Xhaferr Drashovicës mundi të kalonte ekzaminim hyrës në Institutin e Lartë administrativ "[[Mekteb-i-Mylkie|Mülkiye]]" në [[Stambolli|Stamboll]], ku u diplomua më 1906.
112

edits