Dallime mes rishikimeve të "Enciklopedia e Jugosllavisë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Enciklopedia e Jugosllavisë''' ({{Lang-sh|Enciklopedija Jugoslavije}}) ishte enciklopedia e Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë|Republikës Socialiste Federative të...)
 
v
[[File:Enciklopedija Jugoslavije 1st ed.jpg|thumb|300px|Enciklopedia e Jugosllavisë - Botimi i parë]]
'''Enciklopedia e Jugosllavisë''' ({{Lang-sh|Enciklopedija Jugoslavije}}) ishte enciklopedia e [[Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë|Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë]]. Ajo filloi të botohet në vitin 1955 me 30 000 kopje. Në vitin 1984 doli edhe varianti i saj në gjuhën shqipe në dy vëllime duke u futur në histori si enciklopedia e parë e botuar në gjuhën shqipe. Përveq në gjuhën serbokroate dhe shqipe, Enciklopedia e Jugosllavisë u botua edhe në gjuhën sllovene, maqedonase e hungareze. Ajo u botua nga Instituti Leksikografik i Jugosllavisë në Zagreb nën drejtimin e [[Miroslav Krleža|Mirosllav Krlezhës]]. Konsiderohet si një enciklopedi me "vlerë të madhe" për historinë dhe kulturën e Jugosllavisë dhe të shteteve të saj pasuese.
{| class="wikitable"
| align="center" | 1
|}
 
== Shih edhe ==
* [[Enciklopedia]]
* [[Lista e enciklopedive universale]]
 
[[Kategoria:Enciklopedistika]]
[[Kategoria:Enciklopedi në gjuhën shqipe]]