Ndryshimi mes inspektimeve të "Prek Cali"

2 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
(heqje e copy-pastit masiv, hoqa linkun qe s'gjendej, hoqa referencen Martini meqe fjalori qe kam cituar mbeshtetet edhe tek Martini)
 
=== Rinia dhe familja ===
Preka u lind në Malin e Jushit në Rranzat e Bushatit të NënShkodrës, fëmija i parë i Cal Metit dhe Rudes<ref>Lajçaj P. K., ‘Kumtesë mbi monografinë e Prek Calit’, Revista Kuvendi, E përmuajshme kombëtare, informative dhe kulturore, shkurt, 2005, Michigan, USA, f. 65 – 73.</ref> të trungut Hasanaj-Selmanaj. Kishin pasur një vajzë e tre djem. I pari ishte Preka, Toma, që nuk e pati jetën e gjatë, mbasi si fëmijë u mbyt tek po lahej në ujërat e ëmblalumit [[Lumi lumit fushori Bunës|Buna]]. Një tjetër fatkeqësi, rëndonrëndoi familjen Cali, moshën 21 – vjeçare, djali i tretë, me armë zjarri aksidentalisht humbet jetën. Motra e vetme e Prekës, Lula, kur u rrit u martua në Rapsh të [[Hoti (fis)|Hotit]] me Syn (Gjelosh) Mashin.
 
Preka gjatës jetës së tij u martua dy herë. Me gruan e parë, Dranden, jetoi shumë pak sepse ajo vdiq e re, nga sëmundja më e përhapur e kohës në Malësi, që ishte tuberkolozi, duke i lënë një vajzë të vetme Agen në moshën 4 vjeç. Për së dyti u martua me Pashkë Prekën, nga familja e Gjekë Selcës, me të cilën nuk pati fëmijë.<ref name=":1">{{Cite web|url=http://www.trepca.net/2005/07/050708_kk_historia_pavdekshme_baces_kelmendit_oreke_pjeter_cali.htm|title=Historitë e pavdekshme të Bacës së Kelmendit Prekë Pjetër Cali (1872 - 1945)|date=8 korrik 2005|website=trepca.net|last=Kapinova|first=Klajd}}</ref>
112

edits