Ndryshimi mes inspektimeve të "Jak Bushati"

590 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Dom '''Jak Bushati''' ([[Shkodra|Shkodër]], [[8 gusht]] [[1890]] - Shkodër[[Lezha|Lezhë]], [[12 shkurt]] [[1949]]) qe klerik dhe shenjtor shqiptar, pjese e [[40 martirët shqiptarë|40 martirëve shqiptarë]]. Hapja e procesit dioqezan sipas [[Radio Vatikani]]t, për [[lumnimi|lumnimin]] e tij, u shpall më 10 nëntor të viti 2002, nga prefekti i asokohshëm i Kongregatës për Ungjillëzimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjatë kremtimit të Eukaristisë, në katedralen e Shkodrës. U [[Lumnimi|lumnua]] dhe u pranua shenjtor i kishës katolike më 5 nëntor 2016, në sheshin para [[Katedralja e Shën Shtjefnit|katedrales së Shën Shtjefnit]] në Shkodër..<ref name="Flocchini">{{cito lajm|last1=Flocchini|first1=Emilia|title=Beati Martiri Albanesi (Vincenzo Prennushi e 37 compagni)|url=http://www.santiebeati.it/dettaglio/96474|accessdate=6 October 2017|agency=Santiebeati}}</ref>
==Jeta==
Mësimet e para i mori në shkollën françeskane, kurse të mesmet në Seminarin Papnor të Shkodrës.
Jak Bushati kremtoi meshën e parë, në Shkodër, më 29 maj 1915. Ishte famulltar i [[Ndërfan]]ës, e pastaj, i [[Gëziq]]it. Më 1946 u be famulltar në [[Kallmeti i Madh|Kallmet]]. Ne 1949 regjimi komunist e arrestoi dhe e akuzoi se ndihmonte diversantët, se bënte agjitacion e propagandë: pretekste të cilat e çuan në pushkatimin pa gjyq më 12 shkurt 1949.<ref name="Radio Vaticana">{{cito uebin |last1=Radio Vaticana |title=Dëshmitarët e fesë. Dom Jak Bushati. Kryevepra e tij, është jeta e tij! |url=http://sq.radiovaticana.va/storico/2016/10/16/12_d%C3%ABshmitar%C3%ABt_e_fes%C3%AB_dom_jak_bushati_kryevepra_e_tij%2C_%C3%ABsht%C3%AB_jeta_e/sq-1265184 |website=Radio Vaticana |accessdate=31 May 2018}}</ref>
 
Jak Bushati kremtoi meshën e parë, në Shkodër, më 29 maj 1915. Ishte famulltar i [[Ndërfan]]ës, e pastaj, i [[Gëziq]]it.<ref name="Radio Vaticana">{{cito uebin|last1=Radio Vaticana|title=Dëshmitarët e fesë. Dom Jak Bushati. Kryevepra e tij, është jeta e tij!|url=http://sq.radiovaticana.va/storico/2016/10/16/12_d%C3%ABshmitar%C3%ABt_e_fes%C3%AB_dom_jak_bushati_kryevepra_e_tij%2C_%C3%ABsht%C3%AB_jeta_e/sq-1265184|website=Radio Vaticana|accessdate=31 May 2018}}</ref> Për 26 vjet shërbeu si meshtar në Abacinë e Mirditës.<ref name=":02">{{Cite book|title=Fjalor Enciklopedik i Viktimave të Terrorit Komunist I (A-Ç)|last=|first=|publisher=Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit|year=2012|isbn=978-9928-168-01-6|location=Tiranë|pages=213-214}}</ref> Më 1946 u transferua famullitar në [[Kallmeti i Madh|Kallmet]]. Ne 1949 regjimi komunist e arrestoi dhe e akuzoi se ndihmonte diversantët, se bënte agjitacion e propagandë: pretekste të cilat e çuan në pushkatimin pa gjyq më 12 shkurt 1949.<ref name="Radio Vaticana" /> Trupi i tij i pajetë u hodh në një kënetë në afërsi të qytetit të Lezhës.<ref name=":02" />
 
==Referenca==
112

edits