Ndryshimi mes inspektimeve të "Alipashaida"

923 bytes removed ,  2 vjet më parë
Përcjellim te Alipashiada
(Përcjellim te Alipashiada)
Etiketa: Ridrejtim i ri
 
#RIDREJTO [[Alipashiada]]
Nëse do t’i referohemi një dokumenti tjetër, pohimeve të këshilltarit më të afërt dhe të besuar të Ali Pashës, Haxhi Shehretit, njeriu që i qëndroi në gjallje, por edhe në vdekje më pranë se kushdo tjetër monarkut. Biografinë e vargëzuar që ai ka bërë për tepelenasin thotë :
 
“Ka të tjera ëndrra thellë, me dëshirë të perëndisë
 
DIBREN do dhe GEGERINE t’i bashkojë, t’i ketë nën hisë
 
Plane ka të tjera brenda do t’i bëjë sa të jetë !
 
SHKODREN edhe KARADAKUN nën një shtet të vet t’i ketë
 
Kështu them unë që i shkruaj, m’i ndjen zëmra me t’vërtet
 
Gjer në BOSNJEN rreth e rrotull don t’i vërë nën pushtet.
 
== Shih edhe ==
[[Ali Pashë Tepelena (poemë shqip)]]
 
== Literatura ==
(Koçollari, Irakli, “Alipashaida e Haxhi Shehretit”, “Onufri”, Tiranë, 1998, f. 221)
 
[[Kategoria:Shqipëria osmane]]
[[Kategoria:Libra historikë]]
[[Kategoria:Poema shqiptare]]
112

edits