Ndryshimi mes inspektimeve të "Hamami"

27 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Hammam Al-Nahhasseen Aleppo.jpg|thumb|240px|[[Hamami Al-Nahhasin]] në Aleppo]]
'''Hamami''' i njohur edhe si '''banjo turke''' ([[Gjuha turke|Turqisht]]: ''hamam''; [[Gjuha arabe|Arabisht]]: حمّام‎; [[Romanizimi i Arabishtes|trasnlit.]] ''hammamm'') është një lloj [[Banjo publike|banjo publike]] lidhur me [[Kultura e Perandorisë Osmane|kulturën e Perandorisë Osmane]] dhe më gjerësisht me [[Bota islame|botën Islame]]. Metoda e pastrimit dhe relaksimit u bë popullore gjatë [[Epoka Viktoriane|epokës Viktorianeviktoriane]] dhe u përhap në [[Perandoria Britanike|Perandorinë Britanike]] dhe [[Evropa Perëndimore|Evropën Perëndimore]]. Ndërtesa është e ngjashme me [[Banjo romake|banjon romake]].
 
Dallimi mes hamamit Islamike dhe banjos turke Viktorianeviktoriane është ajri. Ajri i nxehtë në banjon turke Viktorianeviktoriane është i thatë; në hamamin islamikehamami ajri është shpesh me avull. BanistiKush bën banjë në një banjëbanjo turke Viktorianeviktoriane shpesh do të marrëbën një rrëniezhytje në një pishinë të ftohtë pas dhomave të nxehta; hammamindër islamik zakonishthamame nuk ka një pishinë përveç nëserasteve kur uji rrjedh nga njëndonjë burim., ai hamamet islamebën banjë larësitndër ehamame spërkatenspërkatet vetenmbrapa me ujë të ftohtë.
 
==Banjo publike sipas kontekstit Islam==
112

edits