Ndryshimi mes inspektimeve të "Sali Berisha"

(→‎Jeta dhe karriera e hershme: saktesova ndarjen administrative te kohes kur u lind dhe rregullova nje wikilink)
Si një ish-sekretar komiteti i Partisë së Punës në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Tiranës, e braktisi karrierën e tij si kardiolog dhe profesor i universitetit për t'u bërë lideri i Partisë Demokratike.<ref name="gjeneruar automatikisht1">[http://www.km.gov.al/?fq=brenda&r=&gj=gj1&kid=17 Keshilli i Ministrave<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>
 
=== Jeta dhe karriera e hershme ===
U lind në fshatin [[Viçidol]] në prefekturën e Kosovës (çka territorialisht sot është [[Qarku i Kukësit]]) në një familje besimtarësh muslimanë, i biri i Ramës dhe Sheqeres.<ref name=":SBinterviste">{{Cite web|url=https://telegrafi.com/sali-berisha-flet-per-jeten-e-tij/|title=Sali Berisha flet për jetën e tij|date=1 dhjetor 2013|website=telegrafi.com}}</ref> Sala u lind pas vëllait të madh, Selimit dhe të motrës, Hajries.<ref>{{Cite web|url=http://www.tiranapost.al/motra-e-sali-berishes-ka-dhene-nje-interviste-te-vetme-ne-jete-qe-nga-kujtimet-e-femijerise-moter-e-vella-dhe-sms-te-me-telefon-gjate-pushtetit/|title=Motra e Sali Berishës ka dhënë një intervistë të vetme në jetë që nga kujtimet e fëmijërisë motër-e-vëlla dhe sms-të me telefon gjatë pushtetit|date=gusht 2010|publisher=Standard|website=tiranapost.al}}</ref> Për të lexuar e mësoi e motra, kur ai vetë ka qenë 5 vjeç.<ref name=":SBinterviste"/> Arsimin fillor e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen në Tiranë,<ref name=":kd">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=89}}</ref> ku rrinte pranë teknikumit mjekësor tek [[Medreseja e Tiranës|Medreseja]]. I apasionuar pas letërsisë dhe historisë,<ref name=":SBinterviste" /> më 1963 nisi studimet për mjekësi në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua më [[1967]].<ref name=":kd" />
Sali Berisha lindi në fshatin [[Viçidol]] në prefekturën e Kosovës (çka territorialisht sot është [[Qarku i Kukësit]]), i biri i Ramë dhe Sheqere Berishës. Studjoi mjekësi në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua më [[1967]]. U specializua në kardiologji dhe më pas u emërua si asistent-profesor mjekësie në të njëjtin universitet dhe mjek kardiolog në Spitalin e Përgjithshëm të Tiranës.<ref name="gjeneruar automatikisht1" />
 
Gjatë viteve [[1970]], Sali Berisha u dallua për punën kërkimore në fushën e kardiologjisë në Shqipëri dhe u emërua profesor kardiologjie në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]]. Në vitin [[1978]] ai fitoi një bursë nëntë muajoremujore nga [[UNESCO]] për studime të avancuara dhe trajnime në [[Paris]]. PasPasi kthimitpërfundoi me sukses studimet e avancuara[[Shqipëri]]Paris, Berisha filloidrejtoi një program kërkimor për hemodinamikënhemodinamikat<ref name=":kd" /> që tërhoqi vëmendjen e shumë kolegëve evropianë.
 
Në vitet '70 u emërua profesor në Universitetin e Tiranës.<ref name=":parlamenti">{{Cite web|url=https://www.parlament.al/deputet/sali-berisha/|title=Prof. dr. Sali Berisha|website=parlament.al}}</ref> Gjatë viteve 1980 - 1990 publikoi libra studimorë, tekste universitare dhe artikuj shkencorë në fushën e kardiologjisë brenda dhe jashtë vendit.<ref name=":kd" />
Në vitin [[1986]] u zgjodh anëtar i Komitetit Evropian për Kërkime Mjekësore me qendër në [[Kopenhaga|Kopenhagë]], me të cilin punoi për përpunimin e strategjive kërkimore shkencore "Shëndet për të gjithë". Studimet shkencore ndërkombëtare në kardiologji të z. Berisha ishin origjinale dhe të rëndësishme; ato u botuan në gazeta dhe revista mjekësore prestigjioze në Evropën Perëndimore. Në vitin [[1989]] iu dha titulli Profesor në Universitetin e Tiranës<ref>[http://www.parlament.al/web/BERISHA_Sali_10842_1.php BERISHA, Sali<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>.
 
Në vitin [[1986]] u zgjodh anëtar i Komitetit Evropian për Kërkime Mjekësore me qendër në [[Kopenhaga|Kopenhagë]], për kërkimin në shkencat mjekësore.<ref name=":kd" /> Më [[1989]] iu dha titulli Profesor në Universitetin e Tiranës.<ref name=":parlamenti" />
 
== Roli në rënien e komunizmit ==
112

edits