Ndryshimi mes inspektimeve të "Sali Berisha"

 
== Biografia ==
U lind në fshatin [[Viçidol]] në [[Prefektura e Kosovës|prefekturën e Kosovës]] (çka territorialisht sot është [[Qarku i Kukësit]]) në një familje besimtarësh muslimanë, i biri i Ramës dhe Sheqeres.<ref name=":SBinterviste">{{Cite web|url=https://telegrafi.com/sali-berisha-flet-per-jeten-e-tij/|title=Sali Berisha flet për jetën e tij|date=1 dhjetor 2013|website=telegrafi.com}}</ref> Sala u lind pas vëllait të madh, Selimit dhe të motrës, Hajries.<ref>{{Cite web|url=http://www.tiranapost.al/motra-e-sali-berishes-ka-dhene-nje-interviste-te-vetme-ne-jete-qe-nga-kujtimet-e-femijerise-moter-e-vella-dhe-sms-te-me-telefon-gjate-pushtetit/|title=Motra e Sali Berishës ka dhënë një intervistë të vetme në jetë që nga kujtimet e fëmijërisë motër-e-vëlla dhe sms-të me telefon gjatë pushtetit|date=gusht 2010|publisher=Standard|website=tiranapost.al}}</ref> Për të lexuar e mësoi e motra, kur ai vetë ka qenë 5 vjeç.<ref name=":SBinterviste" /> Arsimin fillor e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen në Tiranë,<ref name=":kd">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=89}}</ref> ku rrinte pranë teknikumit mjekësor tek [[Medreseja e Tiranës|Medreseja]]. I apasionuar pas letërsisë dhe historisë,<ref name=":SBinterviste" /> më 1963 nisi studimet për mjekësi në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]], ku u diplomua më [[1967]].<ref name=":kd" />
 
Në vitin [[1978]] fitoi një bursë nëntë mujore nga [[UNESCO]] për studime të avancuara dhe trajnime në [[Paris]]. Pasi përfundoi me sukses studimet e avancuara në Paris, drejtoi një program kërkimor për hemodinamikat<ref name=":kd" /> që tërhoqi vëmendjen e shumë kolegëve evropianë.
112

edits