Ndryshimi mes inspektimeve të "Prek Cali"

43 bytes removed ,  2 vjet më parë
+
(+)
{{Leter Tabela Fund}}
 
'''Prekë Cali''' (Mal të Jushit, [[29 Korrik|29 korrik]] [[1878]] - [[Shkodra|Shkodër]], [[25 Mars|25 mars]] [[1945]]) ishte prijësvojvodë fisnori me[[Selca mjaft(Malësi ndikime Madhe)|Selcës]] së ''malinmalit'' e [[Kelmendi]]t të [[Rrethi i Malësisë së Madhe|Malësisë së Madhe]], nga një familje që brez mbas brezi kishte bijuar vojvodët e [[Selca (Malësi e Madhe)|Selcës]].
 
Më 25 qershor 1993, Presidenti i Republikës i akordoi medaljen «Martir i Demokracisë».
 
=== Rinia dhe familja ===
Preka u lind në Malin e Jushit në Rranzat e [[Bushati|Bushatit]] të NënShkodrës, fëmija i parë i Cal Metit dhe Rudes<ref>Lajçaj P. K., ‘Kumtesë mbi monografinë e Prek Calit’, Revista Kuvendi, E përmuajshme kombëtare, informative dhe kulturore, shkurt, 2005, Michigan, USA, f. 65 – 73.</ref> të trungut Hasanaj-Selmanaj. Kishin pasur një vajzë e tre djem. I pari ishte Preka, Toma, që nuk e pati jetën e gjatë, mbasi si fëmijë u mbyt ujërat e lumit [[Lumi i Bunës|Buna]]. Një tjetër fatkeqësi, rëndoi familjen Cali, moshën 21 – vjeçare, djali i tretë, me armë zjarri aksidentalisht humbet jetën. Motra e vetme e Prekës, Lula, kur u rrit u martua në Rapsh të [[Hoti (fis)|Hotit]] me Syn (Gjelosh) Mashin.
 
Preka gjatës jetës së tij u martua dy herë. Me gruan e parë, Dranden, jetoi shumë pak sepse ajo vdiq e re, nga sëmundja më e përhapur e kohës në Malësi, që ishte tuberkolozi, duke i lënë një vajzë të vetme Agen në moshën 4 vjeç. Për së dyti u martua me Pashkë Prekën, nga familja e Gjekë Selcës, me të cilën nuk pati fëmijë.<ref name=":1">{{Cite web|url=http://www.trepca.net/2005/07/050708_kk_historia_pavdekshme_baces_kelmendit_oreke_pjeter_cali.htm|title=Historitë e pavdekshme të Bacës së Kelmendit Prekë Pjetër Cali (1872 - 1945)|date=8 korrik 2005|website=trepca.net|last=Kapinova|first=Klajd}}</ref>
Në vitet 1908 - 1911 e 1912 udhëhoqi kryengritjet antiosmane në krye të kelmendasve. Më 1914 mbështeti qeverinë e [[Princ Vidi|Princ Vidit]]. Në krye të një çete malësorësh në gusht të 1920 mori pjesë në [[Lufta e Koplikut|Luftën e Koplikut]] në cilësinë e komandantit.
 
Gjatë Lëvizjes së qershorit u radhit në krahun e [[Fan Noli|Fan Nolit]], duke hyrë në [[Tirana|Tiranë]] më 11 qershor 1924 në krye të malësorëve të vet. Gjatë qeverisjes jetëshkurtër të Nolit, shërbeu si komandant i forcave të Malësisë së Madhe.
 
Pas kthimit të [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogut]] dhe zgjedhjes së tij president, Prekë Cali u internua për rreth tre vjet në qytetin e [[Gjirokastra|Gjirokastrës]]. U lirua me ndërhyrjen e Át [[Anton Harapi|Anton Harapit]], dhe pas Shpalljes së Mbretërisë më 1928 u gradua kapiten rezervist dhe për shumë vjet kreu detyrën e sigurimit të qetësisë publike dhe ruajtjes së kufijve të Kelmendit. Më vonë u zgjodh komandant i xhandarmërisë për Malësinë e Madhe.
112

edits