Ndryshimi mes inspektimeve të "Alfred Moisiu"

515 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (3), Korrik → korrik (3), Tetor → tetor duke përdorur AWB)
{{Kutia Politikan|Emri=Alfred Moisiu|Figura=Alfred Moisiu..jpg|Madhësia e Figurës=330px|Detyra=President i Republikës së Shqipërisë|Fillimi i afatit=24 korrik, 2002|Mbarimi i afatit=20 korrik, 2007|Paraardhësi=[[Rexhep Meidani]]|Pasardhësi=[[Bamir Topi]]|Fillimi i afatit2=18 dhjetor, 1991|Mbarimi i afatit2=13 prill, 1992|Paraardhësi2=<nowiki>[[Perikli Teta]</nowiki>|Pasardhësi2=[[Safet Zhulali]]|Detyra3=|Fillimi i afatit3=|Mbarimi i afatit3=|Paraardhësi3=|Pasardhësi3=|Fillimi i afatit4=|Mbarimi i afatit4=|Paraardhësi4=|Pasardhësi4=|Fillimi i afatit5=|Mbarimi i afatit5=|Paraardhësi5=|Pasardhësi5=|Fillimi i afatit6=|Mbarimi i afatit6=|Paraardhësi6=|Pasardhësi6=|Datëlindja=[[1 dhjetor]], [[1929]]|Vendlindja=[[Shkodra|Shkodër]], [[Mbretëria Shqiptare 1928–1939]]|Datëvdekja=|Vendvdekja=|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=ushtarak|Partia=|Webfaqja=|Detyra2=[[Lista e Ministrave të Punëve të Brendshme të Shqipërisë|Ministër i Punëve të Brendshme të Shqipërisë]]}}
{{Biografia-Box
|Emri Mbiemri = '''Alfred Moisiu'''<br />{{President}} i Shqipërisë <br />[[2002]] – [[2007]]
|FOTO = [[Skeda:Alfred Moisiu..jpg|220px]]
|Emri = Alfred
|Mbiemri = Moisiu
|Emri Alt =
|Prof = diplomat, ushtarak
|DL = [[1 dhjetor]], [[1929]]
|VL = [[Shkodra|Shkodër]]
|DV =
|VV =
|Nacion =shqiptar
Babai: Spiro Moisiu
|}}
 
'''Alfred Spiro Moisiu''' lindi më([[Shkodra|Shkodër]], [[1 dhjetor]] [[1929]]) ka [[Shkodra|Shkodër]]qenë siushtarak birikarriere, i Spiro MoisiutPresident dhe ishte Presidentministër i Republikës së [[Shqipëria|Shqipërisë]] që nga [[24 qershor]]i i vitit [[2002]] deri më [[24 korrik]] të vitit [[2007]].
 
{{== Biografia-Box ==
== President i Shqipërisë ==
U lind më 1 dhjetor 1929 në Shkodër, i biri i [[Spiro Moisiu|Spiro Moisiut]]. Më 1941 - 1945 ndoqi gjimnazin e Tiranës. Më 1946 - 1948 ndoqi shkollën e Inxhinierisë Ushtarake të [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]]. Më 1949 - 1951 qe instruktor në Akademinë Ushtarake "Skënderbej". Më 1958 - 1966 qe oficer në Drejtorinë e Xhenios të Ministrisë së Mbrojtjes.
[[Skeda:Alfred Moisiu - president.jpg|parapamje|left|300px|Figura presidenciale e Alfred Moisiut]]
Moisiu u zgjodh president i Shqipërisë nga parlamenti më [[24 qershor]] të vitit 2002 dhe e mori detyrën më [[24 korrik]] 2002 duke zëvendësuar presidentin paraardhës [[Rexhep Meidani]]. Këtë funksion Moisiu e ushtroi deri më [[24 korrik]] [[2007]], kur kreun e shtetit e mori presidenti [[Bamir Topi]] i zgjedhur nga [[Kuvendi i Shqipërisë]] më 20 [[korriku|korrik]] 2007
== Edukimi dhe kualifikimi ==
* 1941 –1945 Studime në gjimnazin e Tiranës.
* 1946 – 1948 Shkolla e Inxhinierisë Ushtarake në Petersburg, Rusi.
* 1952 – 1958 Akademia e Inxhinierisë Ushtarake në Moskë. Laureuar me Medalje të Artë.
* 1967 – 1968 Kursi i Lartë i Shtabit te Përgjithshëm. Akademia e Mbrojtjes në Tiranë.
* 1995 Kursi për Personalitete të Larta në Kolegjin Ushtarak të NATO-s, Romë
 
Më 1966 - 1971 u caktua komandant i Brigadës së "Urave të Rënda" në Kavajë. Më 1971 - 1981 qe drejtor i Xhenios dhe i Fortifikimit në Ministrinë e Mbrojtjes. Më 1981 - 1982 qe zëvendësministër i Mbrojtjes dhe më pas komandant i Kompanisë së Xhenios në Burrel deri më 1984. Më 1985 deri më 1991 nxirret në pension. Më 1991 - 1992 u emërua ministër i Mbrojtjes.
== Karriera profesionale ==
 
[[Skeda:AlfredMoisiu.png|parapamje|220px]]
Më 1992 - 1994 qe këshilltar i ministrit të Mbrojtjes, [[Safet Zhulali]]. Më 1994 - 1997 zëvendësministër për Politikën e Mbrojtjes dhe po nga 1994 deri më 2002 president i Shoqatës Shqiptare të Atlantikut. Rinxirret në pension më 1997 deri më 2002, kur dhe u zgjodh President i Republikës<ref name=":kd">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=183}}</ref> nga parlamenti më 24 qershor dhe mori detyrën më 24 korrik duke zëvendësuar [[Rexhep Meidani|Rexhep Meidanin]].<ref>{{Cite web|url=http://www.bbc.co.uk/albanian/020625104414.shtml|title=Alfred Moisiu zgjidhet president i Shqipërisë|date=25 qershor 2002|website=bbc.co.uk|publisher=[[BBC]]}}</ref> Këtë funksion Moisiu e ushtroi deri më [[24 korrik]] [[2007]], kur kreun e shtetit e mori presidenti [[Bamir Topi]] i zgjedhur nga [[Kuvendi i Shqipërisë]] më 20 [[korriku|korrik]] 2007.[[Skeda:Alfred Moisiu - president.jpg|parapamje|left|300px]]Është autor i mjaft shkrimeve, artikujve dhe studimeve të botuara në shtypin shqiptar e të huaj, për problemet e artit ushtarak, të politikës së mbrojtjes e të sigurisë rajonale si dhe për zhvillimet në Kosovë.<ref>{{Cite web|url=http://www.bjoerna.dk/albanien/Moisiu.htm|title=Albaniens præsident: Alfred Moisiu|date=janar 2003|website=bjoerna.dk|last=Andersen|first=Bjørn}}</ref>
* 1943 –1945 Pjesëmarrës në Luftën Antifashiste NÇL.
* 1948 – 1949 Komandant toge në Shkollën e Bashkuar të Oficerëve në Tiranë
* 1949 – 1951 Instruktor në Akademinë Ushtarake “Skënderbej”.
* 1958 – 1966 Në Drejtorinë e Xhenios të Ministrisë së Mbrojtjes.
* 1966 – 1971 Komandant i Brigadës së “Urave të Rënda” në Kavajë.
* 1971 – 1981 Drejtor i Xhenios dhe i Fortifikimit ne Ministrinë e Mbrojtjes.
* 1981 – 1982 Zëvendësministër i Mbrojtjes, deri në tetor 1982.
* 1982 – 1984 Komandant i Kompanisë së Xhenios në Burrel.
* 1985 – 1991 Pension
* 1991 – 1992 Ministër i Mbrojtjes së Qeverisë Teknike.
* 1992 – 1994 Këshilltar i Ministrit të Mbrojtjes.
* 1994 – 1997 Zëvendësministër për Politikën e Mbrojtjes.
* 1994 President i Shoqatës Shqiptare të Atlantikut.
* [[24 qershor]], [[2002]] President i Republikës së Shqipërisë.
 
== Aktivitete ==
* 2002 Zgjedhur anëtar i Komitetit të Patronëve të ATA-së
* 2001 – 2002 Prezanton në Bruksel, Zagreb dhe në Bukuresht projektin “Integrimi i 6000 Ushtarakëve në Lirim në Ekonominë e Tregut”, përfshirë në agjendën e Paktit të Stabilitetit
 
== Veprat ==
 
Është autor i mjaft shkrimeve, artikujve dhe studimeve të botuara në shtypin shqiptar e të huaj, për problemet e artit ushtarak, të politikës së mbrojtjes e të sigurisë rajonale si dhe për zhvillimet në Kosovë.
 
== Mirënjohjet ==
*[[Urdhri i Mbretit Tomislav]] (Kroaci)
 
== Lidhje të jashtmeReferencat ==
<references />{{Kryetarë të Shqipërisë}}
*[http://www.bbc.co.uk/albanian/020625104414.shtml Foto ]
*[http://www.bjoerna.dk/albanien/Moisiu.htm Foto]
*[http://www.president.al/shqip/alfred.asp Alfred Moisiu - Amëza Zyrtare Presidenciale]
 
{{Kryetarë të Shqipërisë}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1929]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
 
 
{{poli-cung}}
112

edits