Ndryshimi mes inspektimeve të "Alfred Moisiu"

29 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Kutia Politikan|Emri=Alfred Moisiu|Figura=Alfred Moisiu..jpg|Madhësia e Figurës=330px|Detyra=President i Republikës së Shqipërisë|Fillimi i afatit=24 korrik, 2002|Mbarimi i afatit=20 korrik, 2007|Paraardhësi=[[Rexhep Meidani]]|Pasardhësi=[[Bamir Topi]]|Fillimi i afatit2=18 dhjetor, 1991|Mbarimi i afatit2=13 prill, 1992|Paraardhësi2=<nowiki>[[Perikli Teta]]|Pasardhësi2=[[Safet Zhulali]]|Detyra3=|Fillimi i afatit3=|Mbarimi i afatit3=|Paraardhësi3=|Pasardhësi3=|Fillimi i afatit4=|Mbarimi i afatit4=|Paraardhësi4=|Pasardhësi4=|Fillimi i afatit5=|Mbarimi i afatit5=|Paraardhësi5=|Pasardhësi5=|Fillimi i afatit6=|Mbarimi i afatit6=|Paraardhësi6=|Pasardhësi6=|Datëlindja=[[1 dhjetor]], [[1929]]|Vendlindja=[[Shkodra|Shkodër]], [[Mbretëria Shqiptare 1928–1939]]|Datëvdekja=|Vendvdekja=|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=ushtarak|Partia=|Webfaqja=|Detyra2=[[Lista e Ministrave të Punëve të Brendshme të Shqipërisë|Ministër i Punëve të Brendshme të Shqipërisë]]}}
 
'''Alfred Moisiu''' ([[Shkodra|Shkodër]], [[1 dhjetor]] [[1929]]) ka qenë ushtarak karriere, President dhe ministër i Republikës së [[Shqipëria|Shqipërisë]] që nga [[24 qershor]]i i vitit [[2002]] deri më [[24 korrik]] të vitit [[2007]].
 
== Biografia ==
U lind më 1 dhjetor 1929 në Shkodër, i biri i [[Spiro Moisiu|Spiro Moisiut]]. Më 1941 - 1945 ndoqi gjimnazin e Tiranës. Më 1946 - 1948 ndoqi shkollën e Inxhinierisë Ushtarake të [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]]. Më 1949 - 1951 qe instruktor në [[Akademia Ushtarake "Skënderbej"|Akademinë Ushtarake "Skënderbej"]]. Më 1958 - 1966 qe oficer në Drejtorinë e Xhenios të Ministrisë së Mbrojtjes.
 
Më 1966 - 1971 u caktua komandant i Brigadës së "Urave të Rënda" në Kavajë. Më 1971 - 1981 qe drejtor i Xhenios dhe i Fortifikimit në Ministrinë e Mbrojtjes. Më 1981 - 1982 qe zëvendësministër i Mbrojtjes dhe më pas komandant i Kompanisë së Xhenios në Burrel deri më 1984. Më 1985 deri më 1991 nxirret në pension. Më 1991 - 1992 u emërua ministër i Mbrojtjes.
112

edits