Ndryshimi mes inspektimeve të "Eugent Bushpepa"

6.292 bytes added ,  2 vjet më parë
Korrigjim, zgjerim dhe referenca të shtuara në artikullin e Eugent Bushpepës
(Korrigjim, zgjerim dhe referenca të shtuara në artikullin e Eugent Bushpepës)
{{Infobox muzikant
| emri = Eugent Bushpepa
| pseudonim = Gent Bushpepa, Genti
| foto =EugentBushpepa.jpg
| titulli =
| emri i vërtetë = Eugent Bushpepa
| lindja = [[2 korrik]] [[1984]]<br/>[[Rrëshen]], [[Shqipëri]]
| vdekjavite aktiv = 2006 =
| prejardhja =[[Rrëshen]], [[Shqipëri]]
| vite aktiv = 2006–
| prejardhjainstrument = Vokal, Kitarë
| instrumentzhanri = Vokal[[Rock]], [[Metal]]
| zhanri = [[Rock]]
| profesioni = {{Flatlist|
*Këngëtar
*Kantautor
*kantautor}}
*Kitarist}}
| label =
| webfaqja =https://www.facebook.com/pg/bushpepagent/
| bashkëpunim =
| ish-anëtarët =
| webfaqja =
}}
'''Eugent Bushpepa''' (lindur më 2 korrik 1984)<ref name=":0">https://www.teksteshqip.com/gent-bushpepa/biografia</ref> është një këngëtar dhe kantautor shqiptar., i dhjetorfokusuar kryesisht vitit 2017rrymën fitoi[[Rock|rrok]] edicionindhe e 56 të ''[[Festivali i Këngës në RTSH:en:Heavy_metal_music|Festivalialternative i Këngësmetal]]''. meBushpepa këngënështë "Mall",i menjohur për cilënsprektrin doe tatij përfaqësojë Shqipërinëgjerë vokal ''[[Festivalidhe Evropiannotat ie Këngës|Eurovisionlarta Songdhe Contest 2018]]''fuqishme. në [[Lisbona|Lisbonë]].<ref>https://eurovision.tv/story/eugent-bushpepa-to-represent-albania-in-eurovision-2018</ref>
 
Përgjatë karrierës së tij, Bushpepa ka fituar një sërë çmimesh, ndër të cilat veçohen "Vokalisti Më I Mirë Mashkull" (''Best Male Singer'') në 2008 dhe 2011<ref>{{Cite web|url=https://www.facebook.com/pg/bushpepagent/about/|title=Eugent Bushpepa Official Facebook Page}}</ref><ref name=":0" />, ''Vodafone Club Award'' në vitin 2009, me pjesëmarrjen e tij në [[Top Fest]] 6 me këngën "Stinë Dreqi". Në dhjetor të vitit 2017 fitoi edicionin e 56 të ''[[Festivali i Këngës në RTSH|Festivali i Këngës]]'' me këngën "Mall"<ref name=":0" />, me të cilën përfaqësoi Shqipërinë në ''[[Festivali Evropian i Këngës|Eurovision Song Contest 2018]]'' në [[Lisbona|Lisbonë]].<ref>https://eurovision.tv/story/eugent-bushpepa-to-represent-albania-in-eurovision-2018</ref>
 
==Jeta dhe karriera==
'''<big>Biografia</big>'''
Bushpepa lindi në Rrëshen. Filloi të këndonte qysh kur ishte fëmijë. Pasi mbaroi gjimnazin, u shpërngul në Itali. Kur u kthye në Shqipëri, filloi të punojë në [[Top Channel]] si këngëtar në një emision në vitin 2006 dhe që prej atëherë, ai ka qenë aktiv në skenën e muzikës shqiptare. Është i njohur për pjesëmarrjen e tij në [[Top Fest]] me këngën "Maska e madhështise". Në po këtë kompeticion, mori pjesë edhe me grupin "Sunrise" ku këndoi këngën "Engjëll". Pas suksesit që pati, ai vazhdoi të marrë pjesë edhe në konkurse e kompeticione të tjera të rëndësishme.
 
Bushpepa lindi në Rrëshen. Kontaktin e parë me këngën e pati që në moshën 6 vjeçare, ku u angazhua fillimisht me grupin 'Pioneri'<ref>{{Cite web|url=https://www.youtube.com/watch?v=4jbEjSv5b-g|title=Intervista e Eugent Bushpepës, Opinion.al}}</ref>, dhe më pas e zgjeroi veprimtarinë e tij muzikore duke marrë pjesë në festivale të ndryshme në Shqipëri. Nisi të marrë leksione në kitarë në klasë të pestë. Me mbarimin e shkollës së mesme, shpërngulet në [[Bolonja]], Itali, për të vazhduar studimet për mjekësi. Në vitin 2005, pas 4 vitesh në emigrim, rikthehet përsëri në Shqipëri, ku regjistrohet në Universitetin e Tiranës për të vazhduar më tej studimet e tij. Njëkohësisht, angazhohet si këngëtar në një emision të atëhershëm në [[Top Channel]] dhe që prej atëherë, vazhdon të mbetet aktiv në skenën e muzikës shqiptare.
 
'''<big>Karriera</big>'''
 
Edhe pse karriera muzikore e Bushpepës nisi që në moshë të vogël, suksesin e gjerë në Shqipëri e fitoi nëpërmjet këngës [https://www.youtube.com/watch?v=LDwg5Na7A3I&pbjreload=10&ab_channel=TCHTopFest-Arkiva Maska e Madhështisë]" (2007), me të cilën u përfaqësua në edicionin e 4-të [[Top Fest]]. Pas pjesëmarrjes në Top Fest 4, Bushpepa merr pjesë dhe në edicione të tjera me këngë si "[https://www.youtube.com/watch?v=ubfIZ6j7DFY Viktimë]" (''2010''), "[https://www.youtube.com/watch?v=v0qTUmgi7jQ Udhëtari]" (2012), "[https://www.youtube.com/watch?v=UllCE6AgkEc&ab_channel=TCHTopFest-Arkiva Pranë Finishit]" (''2015''). Në po këtë kompeticion, mori pjesë edhe me grupin "Sunrise" ku këndoi këngën "[https://www.youtube.com/watch?v=dt6Wp84cnkA&ab_channel=donat333 Ëngjëll]".
 
Përveç suksesit të padiskutueshëm në Shqipëri, talenti i Bushpepës ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare, duke tërhequr herë pas here vëmendjen e artistëve të huaj, të cilët janë interesuar për të bashkëpunuar me artistin shqiptar. Në 2007, Bushpepa dhe grupi i tij performuan si akt hapës i koncertit të [[Deep Purple]] në Tiranë<ref name=":0" />. Gjithashtu, ai shërbeu si akt mbështetës i grupit [[Duff McKagan]] gjatë performancës së tyre në Tiranë.
 
Gjatë Festës së Birrës 2013 të mbajtur në Korçë, Bushpepa perfomon në krah të Ron "Bumblefoot" Thal, kitaristit të [[Guns N' Roses]].<ref name=":0" /><ref>{{Cite web|url=https://www.facebook.com/usembassytirana/photos/a.446371155837.238250.74591195837/10151599318425838/?_rdc=2&_rdr|title=Bushpepa performon me Thal}}</ref>
 
Në 2014, Eugenti performon si vokalist përkrahë Darkology<ref>{{Cite web|url=http://www.grande-rock.com/news/darkology-announces-new-line-tour-2014|title=Darkology announces new line-up for tour 2014}}</ref> gjatë turnet të tyre, si dhe me grupin "[[Overkill (bend)|Overkill]]" në turneun europian në po të njëjtin vit, duke performuar në qytete të ndryshme të Spanjës, Portugalisë, Italisë, Zvicrës, Gjermanisë dhe Hollandës<ref name=":0" />.
 
Gjatë 2017, Bushpepa mori pjesë në emisionin The Voice of Albania, ku shërbeu si asistent-këshilltar i skuadrës së [[Besa Kokëdhima|Besa Kokëdhimës]] një prej kritikeve të emisionit.
 
Në dhjetor të 2017, merr pjesë dhe shpallet fituesi i [[Festivali i Këngës në RTSH|Festivalit të 56-të të Këngës]], të transmetuar në [[Radio Televizioni Shqiptar|Radio Televizionin Shqiptar]] RTSH, me këngën e kompozuar dhe orkestruar tërësisht prej tij, "[https://www.youtube.com/watch?v=DocjosVM5cU&ab_channel=RadioTelevizioniShqiptar Mall]". Me fitoret e tij, i jepet dhe mundësia të përfaqësojë Shqipërinë në [[Festivali Evropian i Këngës|Festivalin Europian të Këngës]] (''Eurovision Song Contest'') në 2018.
 
'''<big>Festivali i Këngës Europiane (Lisbonë 2018</big>''')
 
Bazuar në një shondazh të mbajtur nga portali ''Wiwiiblogss'' para fillimit të Eurovision, në lidhje me vokalistin mashkull më të pëlqyer të publikut nga 12 vokalistët konkurrentë meshkuj, Eugenti zuri vendin e parë në preferencat e publikut, duke fituar 21.75% të votave.<ref>{{Cite web|url=http://wiwibloggs.com/2018/04/24/poll-best-male-soloist-eurovision-2018-2/221817/|title=Best Male Vocalist Poll}}</ref>
 
Performanca emocionuese e Bushpepës gjatë gjysëm finales së ''Festivalit'' e kualifikon për të perfomuar në finalen e madhe<ref>{{Cite web|url=https://eurovision.tv/story/ten-qualifiers-first-semi-final-eurovision-2018|title=First Semi-Finals: 10 ACTS QUALIFY FOR EUROVISION FINAL 2018}}</ref>, mbajtur në 12 Maj 2018. Votimi i jurisë profesionale e rendit Shqipërinë në vendin e 7-të në finalen e madhe, duke u futur kështu në 10-shen më të mirë të Festivalit. Megjithatë, votat e publikut përcaktojnë renditjen përfundimtare. Në bazë të tyre, Bushpepa fiton vendin e 11-të , duke e renditur Shqipërinë të 11-tën nga 26 vendet finaliste<ref>{{Cite web|url=https://eurovisionworld.com/eurovision/2018|title=Eurovision 2018 Results: Voting & Points}}</ref>.
 
Performanca e Bushpepës u censurua për transmetim nga televizionet kineze<ref>{{Cite news|url=https://eurovoix.com/2018/05/09/china-ireland-and-albania-removed-from-semi-final-1-broadcast/|title=China, Ireland and Albania removed from transmition|last=Avelino|first=Gerry|date=May 9, 2018|work=Eurovoix|access-date=June 6, 2018}}</ref>. Që prej Janarit të 2018, Kina ka implementar një ligj të ri në lidhje me transmetimet digjitale, i cili ndalon transmetimin e perfomancave e artistëve me tatuazhe<ref>{{Cite news|url=http://time.com/5112061/china-hip-hop-ban-tattoos-television/|title=China Bans Hip-Hop Culture and Tattoos from TV|last=QUACKENBUSH, HANGYU CHEN|first=Casey, Aria|date=January 22, 2018|work=Time|access-date=June 6, 2018}}</ref>. Bushpepa nuk ka komentuar në lidhje me këtë incident.
 
==Çmimet==
Në renditje e shkurtër e çmimeve më të rëndësishme të fituara prej Eugent Bushpepës përgjatë viteve:
*'''2008:''' Best Male - Top Fest 5 (Ëndërr reale)
{| class="wikitable"
*'''2009:''' Vodafone Club - Top Fest 6 (Stinë dreqi)
|+
*'''2011:''' Best Male - Top Fest 8 (Rebel pa hije çmimi)
!Viti
*'''2015:''' Çmimi Honorifik - Top Fest 12 (Pranë finishit)
!Kompeticioni
!Kënga
!Çmimi
|-
|2008
|Top Fest 5
|"Ëndërr Reale"
|Vokalisti Më i Mirë Mashkull
|-
|2009
|Top Fest 6
|"Stinë Dreqi"
|Vodafone Club Award
|-
|2011
|Top Fest 8
|"Rebel Pa Hije Çmimi"
|Vokalisti Më i Mirë Mashkull
|-
|2015
|Top Fest 12
|"Pranë Finishit"
|Çmimi Honorifik
|-
|2017
|Festivali i Këngës 56
|"Mall"
|Vendi i Parë
|-
|2018
|Eurovision Song Contest
|"Mall"
|Vendi i 11-të
|}
 
==Referenca==
[[Kategoria:Këngëtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Muzikantë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnëRrok]]
[[Kategoria:Artiste shqiptare]]
[[Kategoria:Arti ne shqiperi]]
[[Kategoria:Muzikantë]]