Ndryshimi mes inspektimeve të "Eugent Bushpepa"

shtim imazhesh
(Korrigjim, zgjerim dhe referenca të shtuara në artikullin e Eugent Bushpepës)
(shtim imazhesh)
| emri = Eugent Bushpepa
| pseudonim = Gent Bushpepa, Genti
| foto = EugentBushpepa.jpg
| emri i vërtetë = Eugent Bushpepa
| lindja = [[2 korrik]] [[1984]]
'''<big>Biografia</big>'''
 
Bushpepa lindi në Rrëshen. Kontaktin e parë me këngën e pati që në moshën 6 vjeçare, ku u angazhua fillimisht me grupin 'Pioneri'<ref>{{Cite web|url=https://www.youtube.com/watch?v=4jbEjSv5b-g|title=Intervista e Eugent Bushpepës, Opinion.al}}</ref>, dhe më pas e zgjeroi veprimtarinë e tij muzikore duke marrë pjesë në festivale të ndryshme në Shqipëri. Nisi të marrë leksione në kitarë në klasë të pestë. Me mbarimin e shkollës së mesme, shpërngulet në [[Bolonja]], Itali, për të vazhduar studimet për mjekësi. Në vitin 2005, pas 4 vitesh në emigrim, rikthehet përsëri në Shqipëri, ku regjistrohet në Universitetin e Tiranës për të vazhduar më tej studimet e tij. Njëkohësisht, angazhohet si këngëtar në një emision të atëhershëm në [[Top Channel]] dhe që prej atëherë, vazhdon të mbetet aktiv në skenën e muzikës shqiptare.
 
'''<big>Karriera</big>'''
 
Edhe pse karriera muzikore e Bushpepës nisi që në moshë të vogël, suksesin e gjerë në Shqipëri e fitoi nëpërmjet këngës [https://www.youtube.com/watch?v=LDwg5Na7A3I&pbjreload=10&ab_channel=TCHTopFest-Arkiva Maska e Madhështisë]" (2007), me të cilën u përfaqësua në edicionin e 4-të [[Top Fest]]. Pas pjesëmarrjes në Top Fest 4, Bushpepa merr pjesë dhe në edicione të tjera me këngë si "[https://www.youtube.com/watch?v=ubfIZ6j7DFY Viktimë]" (''2010''), "[https://www.youtube.com/watch?v=v0qTUmgi7jQ Udhëtari]" (2012), "[https://www.youtube.com/watch?v=UllCE6AgkEc&ab_channel=TCHTopFest-Arkiva Pranë Finishit]" (''2015''). Në po këtë kompeticion, mori pjesë edhe me grupin "Sunrise" ku këndoi këngën "[https://www.youtube.com/watch?v=dt6Wp84cnkA&ab_channel=donat333 Ëngjëll]".
[[Skeda:Eugent Bushpepa performing at Tirana Rock.jpg|parapamje|Eugent Bushpepa duke performuar te Tirana Rock, Albania]]
 
Përveç suksesit të padiskutueshëm në Shqipëri, talenti i Bushpepës ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare, duke tërhequr herë pas here vëmendjen e artistëve të huaj, të cilët janë interesuar për të bashkëpunuar me artistin shqiptar. Në 2007, Bushpepa dhe grupi i tij performuan si akt hapës i koncertit të [[Deep Purple]] në Tiranë<ref name=":0" />. Gjithashtu, ai shërbeu si akt mbështetës i grupit [[Duff McKagan]] gjatë performancës së tyre në Tiranë.
 
 
'''<big>Festivali i Këngës Europiane (Lisbonë 2018</big>''')
[[Skeda:Eugent Bushpepa 20180508 EuroVisionary.jpg|parapamje|Bushpepa gjatë intervistës zyrtare me gazetarët në Eurovision 2018]]
 
Bazuar në një shondazh të mbajtur nga portali ''Wiwiiblogss'' para fillimit të Eurovision, në lidhje me vokalistin mashkull më të pëlqyer të publikut nga 12 vokalistët konkurrentë meshkuj, Eugenti zuri vendin e parë në preferencat e publikut, duke fituar 21.75% të votave.<ref>{{Cite web|url=http://wiwibloggs.com/2018/04/24/poll-best-male-soloist-eurovision-2018-2/221817/|title=Best Male Vocalist Poll}}</ref>
 
 
Performanca e Bushpepës u censurua për transmetim nga televizionet kineze<ref>{{Cite news|url=https://eurovoix.com/2018/05/09/china-ireland-and-albania-removed-from-semi-final-1-broadcast/|title=China, Ireland and Albania removed from transmition|last=Avelino|first=Gerry|date=May 9, 2018|work=Eurovoix|access-date=June 6, 2018}}</ref>. Që prej Janarit të 2018, Kina ka implementar një ligj të ri në lidhje me transmetimet digjitale, i cili ndalon transmetimin e perfomancave e artistëve me tatuazhe<ref>{{Cite news|url=http://time.com/5112061/china-hip-hop-ban-tattoos-television/|title=China Bans Hip-Hop Culture and Tattoos from TV|last=QUACKENBUSH, HANGYU CHEN|first=Casey, Aria|date=January 22, 2018|work=Time|access-date=June 6, 2018}}</ref>. Bushpepa nuk ka komentuar në lidhje me këtë incident.
[[Skeda:Eugent Bushpepa (Albania).jpg|majtas|parapamje|400x400px|Eugent Bushpepa me grupin e tij duke përfaqësuar Shqipërinë në Lisbonë gjatë Eurovision 2018]]
[[Skeda:Eugent Bushpepa (4) 20180508 EuroVisionary.jpg|parapamje|350x350px|Bushpepa në Eurovision Song Contest, Lisbonë 2018]]
 
==Çmimet==