Ndryshimi mes inspektimeve të "Eugent Bushpepa"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Infobox muzikant
| titulli = Eugent Bushpepa
| emri = Eugent Bushpepa
| pseudonim = Gent Bushpepa, Genti
| webfaqja =https://www.facebook.com/pg/bushpepagent/
}}
'''Eugent Bushpepa''' (lindur më 2 korrik 1984)<ref name=":0">https://www.teksteshqip.com/gent-bushpepa/biografia</ref> , i njohur gjthashtu si Gent Bushpepa ose Genti, është një këngëtar dhe kantautor shqiptar, i fokusuar kryesisht në rrymën [[Rock|rrok]] dhe [[:en:Heavy_metal_music|alternative metal]]. Bushpepa është i njohur për sprektrin e tij të gjerë vokal dhe notat e larta dhe të fuqishme.
 
Përgjatë karrierës së tij, Bushpepa ka fituar një sërë çmimesh, ndër të cilat veçohen "Vokalisti Më I Mirë Mashkull" (''Best Male Singer'') në 2008 dhe 2011<ref>{{Cite web|url=https://www.facebook.com/pg/bushpepagent/about/|title=Eugent Bushpepa Official Facebook Page}}</ref><ref name=":0" />, ''Vodafone Club Award'' në vitin 2009, me pjesëmarrjen e tij në [[Top Fest]] 6 me këngën "Stinë Dreqi". Në dhjetor të vitit 2017 fitoi edicionin e 56 të ''[[Festivali i Këngës në RTSH|Festivali i Këngës]]'' me këngën "Mall"<ref name=":0" />, me të cilën përfaqësoi Shqipërinë në ''[[Festivali Evropian i Këngës|Eurovision Song Contest 2018]]'' në [[Lisbona|Lisbonë]].<ref>https://eurovision.tv/story/eugent-bushpepa-to-represent-albania-in-eurovision-2018</ref>