Ndryshimi mes inspektimeve të "Eugent Bushpepa"

v
Korigjim i referencave; Shtimi i (en) për artikujt në gjuhën angleze (sqarim për lexuesin)
v
v (Korigjim i referencave; Shtimi i (en) për artikujt në gjuhën angleze (sqarim për lexuesin))
'''Eugent Bushpepa''' (lindur më 2 korrik 1984)<ref name=":0">https://www.teksteshqip.com/gent-bushpepa/biografia</ref> , i njohur gjthashtu si Gent Bushpepa ose Genti, është një këngëtar dhe kantautor shqiptar, i fokusuar kryesisht në rrymën [[Rock|rrok]] dhe [[:en:Heavy_metal_music|alternative metal]]. Bushpepa është i njohur për sprektrin e tij të gjerë vokal dhe notat e larta dhe të fuqishme.
 
Përgjatë karrierës së tij, Bushpepa ka fituar një sërë çmimesh, ndër të cilat veçohen "Vokalisti Më I Mirë Mashkull" (''Best Male Singer'') në 2008 dhe 2011<ref>{{Cite web|url=https://www.facebook.com/pg/bushpepagent/about/|title=Eugent Bushpepa Official Facebook Page}}</ref><ref name=":0" />, ''Vodafone Club Award'' në vitin 2009, me pjesëmarrjen e tij në [[Top Fest]] 6 me këngën "Stinë Dreqi". Në dhjetor të vitit 2017 fitoi edicionin e 56 të ''[[Festivali i Këngës në RTSH|Festivali i Këngës]]'' me këngën "Mall"<ref name=":0" />, me të cilën përfaqësoi Shqipërinë në ''[[Festivali Evropian i Këngës|Eurovision Song Contest 2018]]'' në [[Lisbona|Lisbonë]].<ref>https://eurovision.tv/story/eugent-bushpepa-to-represent-albania-in-eurovision-2018</ref><ref>{{Cite web|url=https://eurovision.tv/story/eugent-bushpepa-to-represent-albania-in-eurovision-2018|title=Eurovision 2018, Eugent Bushpepa (en)}}</ref>
 
==Jeta dhe karriera==
Gjatë Festës së Birrës 2013 të mbajtur në Korçë, Bushpepa perfomon në krah të Ron "Bumblefoot" Thal, kitaristit të [[Guns N' Roses]].<ref name=":0" /><ref>{{Cite web|url=https://www.facebook.com/usembassytirana/photos/a.446371155837.238250.74591195837/10151599318425838/?_rdc=2&_rdr|title=Bushpepa performon me Thal}}</ref>
 
Në 2014, Eugenti performon si vokalist përkrahë Darkology<ref>{{Cite web|url=http://www.grande-rock.com/news/darkology-announces-new-line-tour-2014|title=Darkology announces new line-up for tour 2014 (en)}}</ref> gjatë turnet të tyre, si dhe me grupin "[[Overkill (bend)|Overkill]]" në turneun europian në po të njëjtin vit, duke performuar në qytete të ndryshme të Spanjës, Portugalisë, Italisë, Zvicrës, Gjermanisë dhe Hollandës<ref name=":0" />.
 
Gjatë 2017, Bushpepa mori pjesë në emisionin The Voice of Albania, ku shërbeu si asistent-këshilltar i skuadrës së [[Besa Kokëdhima|Besa Kokëdhimës]] një prej kritikeve të emisionit.
'''<big>Festivali i Këngës Europiane (Lisbonë 2018</big>''')
[[Skeda:Eugent Bushpepa 20180508 EuroVisionary.jpg|parapamje|Bushpepa gjatë intervistës zyrtare me gazetarët në Eurovision 2018]]
Bazuar në një shondazh të mbajtur nga portali ''Wiwiiblogss'' para fillimit të Eurovision, në lidhje me vokalistin mashkull më të pëlqyer të publikut nga 12 vokalistët konkurrentë meshkuj, Eugenti zuri vendin e parë në preferencat e publikut, duke fituar 21.75% të votave.<ref>{{Cite web|url=http://wiwibloggs.com/2018/04/24/poll-best-male-soloist-eurovision-2018-2/221817/|title=Best Male Vocalist Poll Eurovision 2018 (en)}}</ref>[[Skeda:Eugent Bushpepa (4) 20180508 EuroVisionary.jpg|parapamje|Bushpepa në Eurovision Song Contest, Lisbonë 2018|majtas]]Performanca emocionuese e Bushpepës gjatë gjysëm finales së ''Festivalit'' e kualifikon për të perfomuar në finalen e madhe<ref>{{Cite web|url=https://eurovision.tv/story/ten-qualifiers-first-semi-final-eurovision-2018|title=First Semi-Finals: 10 ACTS QUALIFY FOR EUROVISION FINAL 2018 (en)}}</ref>, mbajtur në 12 Maj 2018. Votimi i jurisë profesionale e rendit Shqipërinë në vendin e 7-të në finalen e madhe, duke u futur kështu në 10-shen më të mirë të Festivalit. Megjithatë, votat e publikut përcaktojnë renditjen përfundimtare. Në bazë të tyre, Bushpepa fiton vendin e 11-të , duke e renditur Shqipërinë të 11-tën nga 26 vendet finaliste<ref>{{Cite web|url=https://eurovisionworld.com/eurovision/2018|title=Eurovision 2018 Results: Voting & Points (en)}}</ref>.
 
Performanca e Bushpepës u censurua për transmetim nga televizionet kineze<ref>{{Cite news|url=https://eurovoix.com/2018/05/09/china-ireland-and-albania-removed-from-semi-final-1-broadcast/|title=China, Ireland and Albania removed from transmition (en)|last=Avelino|first=Gerry|date=MayMaj 9, 2018|work=Eurovoix|access-date=JuneQershor 6, 2018}}</ref>. Që prej Janarit të 2018, Kina ka implementar një ligj të ri në lidhje me transmetimet digjitale, i cili ndalon transmetimin e perfomancave e artistëve me tatuazhe<ref>{{Cite news|url=http://time.com/5112061/china-hip-hop-ban-tattoos-television/|title=China Bans Hip-Hop Culture and Tattoos from TV (en)|last=QUACKENBUSH, & HANGYU CHEN|first=Casey, & Aria|date=JanuaryJanar 22, 2018|work=Time|access-date=JuneQershor 6, 2018}}</ref>. Bushpepa nuk ka komentuar në lidhje me këtë incident.
[[Skeda:Eugent Bushpepa (Albania).jpg|majtas|parapamje|320x320px|Eugent Bushpepa me grupin e tij duke përfaqësuar Shqipërinë në Lisbonë gjatë Eurovision 2018]]