Ndryshimi mes inspektimeve të "Çakalli"

480 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| range_map = Jackals.png
| range_map_width = 250px
Cakalli eshte nje grabiqar me i vogel se Ujku. Ka qime te kuqerremte dhe ushqehet me ngordhesira.
}}
Ai nxjerr nje angullime te forte. Eshte me i zgjuar se dhelpra.
'''Çakalli''' kafshë gjitare grabitqare më e vogël se ujku, me qime të kuqërreme, që ushqehet zakonisht me ngordhësira dhe që nxjerr një angullimë të fortë.
EshteKa me ite zgjuarzhvilluar seshqisen dhelprae te parit dhe te degjuarit. Preferon te jetojbashkeveproje ne tufa te vogla me nga 2-3 ose 4 anetare.
Ekzistojne 3 nenlloje : Cakalli gri , Cakalli i vetmuar dhe Cakkali vajtues.
Cakkali gri eshte perhapur ne te gjithe europen dhe Azine jug-Lindore. Cakalli i vetmuar jeton vetem , eshte aktiv gjate dites dhe eshte nenlloji me me shume individe rreth 2000 te tille.
Cakalli vajtues dallohet per angullimen e forte qe e leshon sa here qe shikon ndonje kafshe te ngordhur
Cakalli gri - 300 deri ne 550
Cakall i vetmuar - 1770 deri ne 2000
Cakalli vajtues - ne rrezik zhdukjeje , 50 indivite ne Europen Veriore