Ndryshimi mes inspektimeve të "Çakalli"

979 bytes added ,  2 vjet më parë
v
rv blanking
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (rv blanking)
{{Taxobox
 
| name = Çakalli
Cakalli eshte nje grabiqar me i vogel se Ujku. Ka qime te kuqerremte dhe ushqehet me ngordhesira.
| image = Black_Backed_Jackal_Masaai_Mara_April_2008.JPG
Ai nxjerr nje angullime te forte. Eshte me i zgjuar se dhelpra.
| image_width = 250px
Ka me te zhvilluar shqisen e te parit dhe te degjuarit. Preferon te bashkeveproje ne tufa te vogla me nga 3 ose 4 anetare.
| image_caption = Çakall në Masaai Mara
| regnum = [[Animal]]ia
| phylum = [[Chordate|Chordata]]
| classis = [[Mammal]]ia
| ordo = [[Carnivora]]
| familia = [[Canidae]]
| genus = ''[[Canis]]''
| genus_authority = në pjesë
| subdivision_ranks = Llojet
| subdivision =
''Canis aureus''<br />
''Canis adustus'' <br />
''Canis mesomelas''
| range_map = Jackals.png
| range_map_width = 250px
}}
'''Çakalli''' kafshë gjitare grabitqare më e vogël se ujku, me qime të kuqërreme, që ushqehet zakonisht me ngordhësira dhe që nxjerr një angullimë të fortë.
KaEshte me tei zhvilluarzgjuar shqisense e te parit dhe te degjuaritdhelpra. Preferon te bashkeveprojejetoj ne tufa te vogla me nga 2-3 ose 4 anetare.
Ekzistojne 3 nenlloje : Cakalli gri , Cakalli i vetmuar dhe Cakkali vajtues.
Cakkali gri eshte perhapur ne te gjithe europen dhe Azine jug-Lindore. Cakalli i vetmuar jeton vetem , eshte aktiv gjate dites dhe eshte nenlloji me me shume individe rreth 2000 te tille.
Cakalli vajtues dallohet per angullimen e forte qe e leshon sa here qe shikon ndonje kafshe te ngordhur
Cakalli gri - 300 deri ne 550
Cakall i vetmuar - 1770 deri ne 2000
Cakalli vajtues - ne rrezik zhdukjeje , 50 indivite ne Europen Veriore