Ndryshimi mes inspektimeve të "Çakalli"

516 bytes added ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Punetor i Rregullt5 (diskutimet) në versionin e fundit nga Cyrus noto3at bulaga.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e Punetor i Rregullt5 (diskutimet) në versionin e fundit nga Cyrus noto3at bulaga.)
Etiketa: Rollback
| range_map_width = 250px
}}
'''Çakalli''' kafshë gjitare grabitqare më e vogël se ujku, me qime të kuqërreme, që ushqehet zakonisht me ngordhësira dhe që nxjerr një angullimë të fortë.
'''Çakalli''' kafshe grabiqare me e vogel se ujku me qime te kuqerremte dhe qe nxjerr nje angullime te forte. Ushqehet me ngordhesita. Preferon te jetoje cift. Ekzistojne 3 nenlloje te tilla si: Cakalli i arte , Cakalli i zi dhe Cakalli vajtues.
Eshte me i zgjuar se dhelpra. Preferon te jetoj ne tufa te vogla me nga 2-3 anetare.
Ekzistojne 3 nenlloje : Cakalli gri , Cakalli i vetmuar dhe Cakkali vajtues.
Cakkali gri eshte perhapur ne te gjithe europen dhe Azine jug-Lindore. Cakalli i vetmuar jeton vetem , eshte aktiv gjate dites dhe eshte nenlloji me me shume individe rreth 2000 te tille.
Cakalli vajtues dallohet per angullimen e forte qe e leshon sa here qe shikon ndonje kafshe te ngordhur
Cakalli gri - 300 deri ne 550
Cakall i vetmuar - 1770 deri ne 2000
Cakalli vajtues - ne rrezik zhdukjeje , 50 indivite ne Europen Veriore
 
 
{{Bio-cung}}