Ndryshimi mes inspektimeve të "Çakalli"

128 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Punetor i Rregullt5 (diskutimet) në versionin e fundit nga Cyrus noto3at bulaga.)
Etiketa: Rollback
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| range_map_width = 250px
}}
'''Çakalli''' eshte kafshe grabiqare qe ben pjese ne familjen Canis ku bejne pjese ujqerit dhe qente e zbutur. Dallohet per zgjuarsine e tij e thuhet se eshte me i zgjuar se dhelpra. Preferon te jetoje vetem e jo ne tufa. Ushqehet me kafshe te ngordhura por nganjehere ne dieten e tij ben pjese edhe gjahu qe e "vjedh" nga kafshet e tjera. Nxjerr nje angullime shume te forte. Permendim tre lloje cakejsh : Cakalli gri , Cakalli arte dhe Cakalli vajtues.
'''Çakalli''' kafshë gjitare grabitqare më e vogël se ujku, me qime të kuqërreme, që ushqehet zakonisht me ngordhësira dhe që nxjerr një angullimë të fortë.
Cakalli gri - shtrihet ne Europen Perendimore me 2700 individe.
Eshte me i zgjuar se dhelpra. Preferon te jetoj ne tufa te vogla me nga 2-3 anetare.
Cakalli arte - shtrihet ne Azine Veri-Perendimore me 788 individe
Ekzistojne 3 nenlloje : Cakalli gri , Cakalli i vetmuar dhe Cakkali vajtues.
Cakalli vajtues shkrihet sne Ameriken Jugore me 1600 individe. Ky lloj dallohet sepse nxjerr nje angullime te fuqishme sa here qe shikon nje kafshe te ngordhur dhe duket sikur vajton.
Cakkali gri eshte perhapur ne te gjithe europen dhe Azine jug-Lindore. Cakalli i vetmuar jeton vetem , eshte aktiv gjate dites dhe eshte nenlloji me me shume individe rreth 2000 te tille.
Cakalli perdoret edhe nga njerezit (Iu thuhet njerezve te lig e dinake) Si psh. Cakalli i poshter , Ha si Cakalli etj..
Cakalli vajtues dallohet per angullimen e forte qe e leshon sa here qe shikon ndonje kafshe te ngordhur
Cakalli gri - 300 deri ne 550
Cakall i vetmuar - 1770 deri ne 2000
Cakalli vajtues - ne rrezik zhdukjeje , 50 indivite ne Europen Veriore
 
 
{{Bio-cung}}