Ndryshimi mes inspektimeve të "Çakalli"

No change in size ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Çakalli''' eshte kafshe grabiqare qe ben pjese ne familjen Canis ku bejne pjese ujqerit dhe qente e zbutur. Dallohet per zgjuarsine e tij e thuhet se eshte me i zgjuar se dhelpra. Preferon te jetoje vetem e jo ne tufa. Ushqehet me kafshe te ngordhura por nganjehere ne dieten e tij ben pjese edhe gjahu qe e "vjedh" nga kafshet e tjera. Nxjerr nje angullime shume te forte. Permendim tre lloje cakejsh : Cakalli gri , Cakalli arte dhe Cakalli vajtues.
Cakalli gri - shtrihet ne Europen Perendimore me 2700 individe.
Cakalli arte - shtrihet ne Azine Veri-Perendimore me 788 individe.
Cakalli vajtues shkrihet snene Ameriken Jugore me 1600 individe. Ky lloj dallohet sepse nxjerr nje angullime te fuqishme sa here qe shikon nje kafshe te ngordhur dhe duket sikur vajton.
Cakalli perdoret edhe nga njerezit (Iu thuhet njerezve te lig e dinake) Si psh. Cakalli i poshter , Ha si Cakalli etj..