Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdullah pashë Dreni"

v
+
(+)
v (+)
'''Abdullah pashë Dreni''' (1820 ne Gjakove – [[6 Shtator|6 shtator]] [[1878]])<ref name=":2">{{Cite book|title=[[Kujtime - Nga fundi i sundimit Osman në Luftën e Vlorës|Kujtime, nga fundi i sundimit osman në Luftën e Vlorës]]|last=Vlora|first=Syrja bej|authorlink=Syrja bej Vlora|publisher=Iceberg|year=2013|origyear=1921-1925|isbn=978-9928-4140-4-5|location=Tiranë|pages=37|trans_title=Osmanlı Sonrası Arnavutluk|translator=[[Ali Asllani]]}}</ref> ka qene nje feudal shqiptar i shekullit te 19 dhe udheheqes ushtarak i perandorise osmane. Dihet te kete marre pjese ne [[Rrethimi i Plevnës|rrethimin e Plevnë]]s
 
[[Kategoria:Lindje 1820]]
 
== Biografia ==
U lind në [[Gjakovë]], në degën e Drenjve të familjes bejlere [[Kryezinjtë|Kryeziu]].<ref>{{Cite book|title=[[Ndihmesë për historinë e sundimit turk në Shqipëri : skicë historike|Ndihmesë për historinë e sundimit turk në Shqipëri v. II]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Amelie|publisher=55|year=2010|origyear=1955-56|isbn=978-99943-56-89-8|location=Tiranë|pages=69}}</ref>
 
== Referencat ==
122

edits