Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdullah pashë Dreni"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Abdullah pashë Dreni''' (1820 – [[6 Shtator|6 shtator]] [[1878]])<ref name=":2">{{Cite book|title=[[Kujtime - Nga fundi i sundimit Osman në Luftën e Vlorës|Kujtime, nga fundi i sundimit osman në Luftën e Vlorës]]|last=Vlora|first=Syrja bej|authorlink=Syrja bej Vlora|publisher=Iceberg|year=2013|origyear=1921-1925|isbn=978-9928-4140-4-5|location=Tiranë|pages=37|trans_title=Osmanlı Sonrası Arnavutluk|translator=[[Ali Asllani]]}}</ref> ka qeneqenë nje feudalushtarak shqiptar i shekullit[[Perandoria teOsmane|Perandorisë 19Osmane]], dhe udheheqes ushtarakpërfaqësues i perandoriseGjakovës osmane.Lidhjen Dihete tePrizrenit ketedhe marrekryetar pjesei nedegës [[Rrethimi iLidhjes Plevnës|rrethimin e Plevnë]]svendlindje.
 
 
== Biografia ==
U lind në [[Gjakovë]], në degën e Drenjve të familjes bejlere [[Kryezinjtë|Kryeziu]].<ref>{{Cite book|title=[[Ndihmesë për historinë e sundimit turk në Shqipëri : skicë historike|Ndihmesë për historinë e sundimit turk në Shqipëri v. II]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Amelie|publisher=55|year=2010|origyear=1955-56|isbn=978-99943-56-89-8|location=Tiranë|pages=69}}</ref>
 
Më 1878 mori pjesë në mbledhjen e Prizrenit si delegat i Gjakovës, ku dhe firmosi ''[[Kararnameja|Kararnamenë]]''.<ref name="albanianhistory.net">{{cite web|url=http://www.albanianhistory.net/texts19/AH1878_2.html|title=1878: The Resolutions of the League of Prizren|coauthors=|month=|year=|work=|location=|page=|pages=|at=|language=|trans-title=|doi=|archiveurl=https://www.webcitation.org/query?url=http%3A%2F%2Fwww.albanianhistory.net%2Ftexts19%2FAH1878_2.html&date=2011-02-19|archivedate=February 20, 2011|ref=|postscript=|website=albanianhistory.net|translator=[[Robert Elsie]]}}</ref> Shtatorin e po atij viti ia mësyu derën [[Mehmet Ali pashë Maxharri]], i dërguari i Portës për të mbikëqyrur dorëzimin e Plavës dhe Gucisë sipas [[Traktati i Shën Stefanit|traktatit të Shën Stefanit]], i cili nuk u dëgjua nga paria e Lidhjes në Prizren për këtë çështje. Abdullah pashë Dreni ishte në krye të degës së Lidhjes në Gjakovë. Pasi populli i indinjuar i vuri kushte Maxharrit, i kërkuan Drenit që ta përcillte Maxharrin brenda 24 orëve. Dreni i indinjuar që jo vetëm njerëz jo të shtresës së tij po i vinin kushte, por edhe po ia përdhosnin ushtrimin e zakonit të mikpritjes, organizoi mbrojtjen së bashku me eskortën e Maxharrit brenda sarajit të vet. [[Aksioni i Gjakovës]] zgjati tri ditë e tri net, ku u vranë 400 vetë dhe u plagosën 700 sipas një raporti të Konsullit austro-hungarez në Prizren; ndër të vrarët edhe i zoti i shtëpisë.<ref>{{Cite book|title=Shënime historike|last=Merlika-Kruja|first=Mustafa|publisher=Omsca-1|year=2011|isbn=978-9928-132-00-0|location=Tiranë|pages=403-407}}</ref>
 
== Referencat ==
[[Kategoria:Pashallarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Gjakova]]
[[Kategoria:Lidhja e Prizrenit]]
122

edits