Ndryshimi mes inspektimeve të "Myslym Peza"

2.044 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (+)
{{Kutia Politikan|Emri=Myslim Peza|Figura=Myslim Peza.jpg|Madhësia e Figurës=150px|Detyra=Zëvendëskryeministër|Fillimi i afatit=23 tetor, 1944|Mbarimi i afatit=21 mars, 1946|Paraardhësi=|Pasardhësi=[[Koçi Xoxe]]|Datëlindja=1 maj 1897|Vendlindja=Pezë, [[Perandoria Osmane]]|Datëvdekja=7 shkurt 1984|Vendvdekja=[[Tiranë]], [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Kombësia=Shqiptare|Profesioni=|Shkolla=|Grada shkencore=|Partia=Partia Komuniste e Shqipërisë, pas 1948 Partia e Punës e Shqipërisë|Bashkëshortja=1. italiane 2. Xhemilja|Fëmijë=1. Partizan 2. [[Dashamir Peza]]|Nënshkrimi=|Nënshkrimi_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim=|Emblema=|Emblema_madhësia=|Emblema_përshkrim=|Mbarimi i afatit2=|Paraardhësi2=-}}
[[Skeda:Myslim Peza.jpg|thumb|200px]]
 
'''Myslym Peza'''. ([[Pezë Themeluese i çetës së PezësMadhe|Pezë]], anëtar[[1 iMaj|1 Këshillitmaj]] [[1897]] Përgjithshëm- Antifashist dhe[[Tirana|Tiranë]], anëtar[[7 iShkurt|7 Shtabitshkurt]] [[1984]]) Përgjithshëmka qenë Ushtrisë,kaçak zëvendëskryeministërdhe ipolitikan Qeverisë Demokratike të Beratitshqiptar. Hero i Popullit. Peza përfshihetPërfshihet në listën e përpiluar nga [[Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit]], që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e [[Partia Komuniste Shqiptare|Partisë Komuniste Shqiptare]] dhe të [[Ushtria Nacionalçlirimtare|Ushtrisë Nacionalçlirimtare]], duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.<ref name="Gazeta Standard">{{cito lajm|last1=Gazeta Standard|title=Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|url=http://www.standard.al/2014/11/29/lufta-e-dyte-boterore-ne-shqiperi-e-papublikuar-arkivi-i-shtetit-260-emrat-qe-rrefyen-ekzekutimet-ne-ushtrine-partizane/|accessdate=22 May 2018|date=29 November 2014}}</ref>
 
== Biografia ==
U lind në Pezë më 1 maj 1897, në kohën e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]].
 
Gazeta "Bashkimi" e 28 nëntorit 1944 shkruante: ''Myslimi di të këndojë e të shkruajë fare pak, por di të lëftojë mirë''. Gazeta shkruante se ai kishte qenë ''kaçak'' në vitet 1924-1929. Në vitet 1926 - 1930 qëndronte në arrati i kërkuar për vrasjen e Osman Balit. Më 1930 - 1939 qe emigrant në Jugosllavi. Më 1939 u kthye në në Shqipëri pas amnistisë së mëkëmbësit Jacomoni.
 
Gjatë luftës ngriti një çetë luftarake në Pezë. Më 1944 - 1946 qe zëvendëskryetar i qeverisë së parë komuniste dhe më pas nga 1946 deri më 1982 qe deputet dhe zëvendëskryetar i Presidiumit Popullor.
 
Vdiq në Tiranë më 7 shkurt 1984.<ref name=":0">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=207}}</ref>
 
== Familja ==
Qe i martuar së pari me një italiane, me të cilën pati një djalë të quajtur Partizan. Më pas u martua me Xhemilen, prej të cilës pati me [[Dashamir Peza|Dashamirin]].<ref>{{Cite web|url=http://www.gazetatema.net/2012/01/20/divorcet-me-te-famshme-shqiptare/|title=Divorcet më të famshme shqiptare|date=20 janar 2012|website=gazetatema.net|publisher=Tema}}</ref>
 
==References==
{{reflist}}
 
{{Hero i Popullit|state=collapsed}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1897]]
[[Kategoria:Vdekje 1984]]
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Heronj]]
122

edits