Ndryshimi mes inspektimeve të "Syrja bej Vlora"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Ndër njerëzit e shquar nga familja e tij qenë vëllezërit [[Ferid Pashë Vlora|Ferid pasha]] dhe Namik beu, njëri Vezir i madh i Perandorisë dhe tjetri drejtor i përgjithshëm i Këshillit Ndërkombëtar të Shëndetësisë në Stamboll.
 
Martohet me Mihrie hanëmin, të bijën e Selim pashë Toptanit, martesë prej të cilës do lindte [[Eqrem bej Vlora|Eqrem]] e [[Safa bej Vlora]]<ref>Vlora E., "Kujtimet", përkthyer nga [[Afrim Koçi]], botime IDK, Tiranë 2008.</ref>.
 
Më 1888 mori nga Kalabria një grup prej 22 familjesh arbëreshe dhe i vendosi në çifligun e Skrofotinës të Vlorajve, ku duhej të ngrinin në këmbë një ekonomi bujqësore model. Mirëpo dashakëqinjtë e spiunuan dhe autoritetet perandorake e detyruan që t'i kthente mbrapsht arbëro-kalabrezët.<ref>{{Cite book|title=[[Lebenserinnerungen|Kujtime 1885-1925]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|publisher=IDK|year=2003|origyear=1963|isbn=99927-780-6-7|location=Tiranë|pages=49-50|trans_title=Lebenserinnerungen|ref=harvnb|translator=[[Afrim Koçi]]}}</ref>
== Burime ==
 
== Referencat ==
<references />
 
122

edits