Ndryshimi mes inspektimeve të "Namik Delvina"

328 bytes added ,  2 vjet më parë
+
(+)
'''Namik bej Delvina''' (Delvinë, 18 qershor 1875<ref>Adhami S., ''Mbi veprimtarinë kombëtare të Namik Delvinës deri në shpalljen e pavarësisë kombëtare'', Tiranë, ASH, IH: Studime historike, Vll 44.</ref> - 20 janar 1933) qe veprimtar i çështjes kombëtare, publicist, autor i disa lirikave dhe nëpunës shqiptar.
 
== JetaBiografia ==
Lindi në Delvinë, i biri i Selim beut dhe vëllai i [[Sulejman bej Delvina|Sulejmanit]]<ref name=":0">[[Nathalie{{Cite Clayerbook|Clayer N]]., ''[https://books.google.al/books?idtitle=umotBF3KFWgC&pg=PA341&lpg=PA341&dq=Namik+Delvina&source=bl&ots=PmkHEId8E6&sig=LLUWpJFTIE0nOEWuTgvyFMBKnt8&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwicvfzhlILYAhXLZFAKHXIcAGo4ChDoAQg3MAQ#v=onepage&q=Namik%20Delvina&f=false Aux origines du nationalisme albanais: la naissance d'une nation majoritairement musulmane en Europe]'', Paris:|last=Clayer|first=Nathalie|authorlink=Nathalie Clayer|publisher=Karthala Ed., fq. |year=2003|isbn=99927-780-6-7|location=Paris|pages=449-341.||ref=harvnb|translator=}}</ref>, të derës Hajderagaj të Delvinës, ilaka me Dostët e Kardhiqit.<ref>{{Cite namebook|title=":1">[[Eqrem bej VloraLebenserinnerungen|Vlora E]]., [[Kujtime 1885-1925]]|last=Vlora|first=Eqrem (bej|authorlink=Eqrem bej Vlora)|''Kujtime 1885publisher=IDK|year=2003|origyear=1963|isbn=99927-1925'']], 780-6-7|location=Tiranë: IDK, fq. |pages=449-451,|trans_title=Lebenserinnerungen|ref=harvnb|translator=[[Afrim fq. 579.Koçi]]}}</ref>.
 
Shkollimin e mesëm e ndoqi në shkollën "[[Zosimea]]" në [[Janina|Janinë]] dhe shkollimin e lartë në Berlin<ref name=":0" />, në fakultetin e Inxhinierisë. Më 1903 e lë Berlinin dhe kthehet në vendlindje ku hap degën e klubit “Bashkimi” në Delvinë, ku nisi të përhapte tekste dhe t'u mësojë shqipen arsimdashësve. Shtrënguar nga autoritetet, ikën në Korfuz. Pas një sëmundjeje dhe sigurimit të faljes, kthehet në vendlindje më 1909.
 
KrijonKrijoi çetën e Delvinës dhe në krye të saj merr pjesë në kryengritjen e jugut të Shqipërisë në bashkërendim me çetat e [[Çerçiz Topulli|Çerçiz Topullit]], Bellkamenëve, Gërmenjve dhe çetën e Frashërit, me direktiva të [[Ismail Qemali|Ismail Qemalit]].<ref>[[Ago Agaj|Agaj A]]., ''Lufta e Vlorës: tregim i njëj pjesëmarrësi'', B. Rukschcio.</ref> Gjatë [[Lufta e Parë Ballkanike|Luftës së Parë Ballkanike]] mori pjesë në batalionin territorial të [[Labëria|Labërisë]] me në krye [[Eqrem bej Vlora|Eqrem bej Vlorën]], për të mbrojtur brendatokën nga batalionet greke që zbarkuan në krahinën e Bregut.<ref>{{Harvnb|Vlora|1963|page=295}}.</ref>
 
Në qeverinë e Vlorës shërben si këshilltar i Ministrisë së Jashtme. Më vonë shërben si Inspektor i Përgjithshëm i Ministrisë së Brendshme, sekretar i përgjithshëm i Këshillit të Ministrave e pastaj drejtor i përgjithshëm i post-telegrafeve.
Ishte ndër nismëtarët autorë të gjinisë së dramës. Botoi dramën “Dashurija e Memedheut” – “Tjatro me tetë pamje” në Selanik 1909. Drama trajton çështja e vetëdijesimit kombëtar. Vepra shtjellohet në një familje agallarësh të Kaninës...<ref name=":0" />
 
== BurimeReferencat ==
{{reflist|2}}
<references />
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1875]]
122

edits